Zdražování existenčně ohrožuje až tři čtvrtiny samoživitelů

19. 10. 2021

Tři čtvrtiny samoživitelů se cítí být aktuálním zdražováním existenčně ohroženi, nejvíce pociťují zvýšení cen u potravin, energií a oblečení včetně obuvi, a taktéž u bydlení. Až 40 % sólo rodičů není aktuálně schopno nic ušetřit nebo se dostává v rámci rodinného rozpočtu do mínusu. Jedna čtvrtina byla nucena situaci řešit půjčkou, na více než desetinu byla uvalena exekuce.

Nejvíce současné zdražování vnímají samoživitelé u potravin (87 %), energií (53 %), oblečení a obuvi (34 %), nákladů na bydlení (29 %) a vybavení pro děti do školy a školky (26 %). 40 % respondentů uvedlo, že jim byl v posledních měsících zvýšen nájem, 44 % se zvýšení nedotklo a 16 % se daná otázka netýká. "Je nutné si uvědomit, že pokud vám jako sólo rodiči pronajímatel oznámí zvýšení nájmu, nezbývá vám nic jiného než to akceptovat. Ve valné většině nemáte finanční rezervu na případnou kauci a navíc na realitním trhu jsou rodiny s jedním rodičem na neoficiální černé listině a je pro ně velmi těžké najít nové bydlení, " komentuje ředitelka Klubu svobodnýh matek Dana Pavlousková.

Navýšení cen energií zaregistrovalo 62 % respondentů, jedna třetina nikoliv. Polovina (51 %) samoživitelů uvedla, že se musela vypořádat s nedoplatky při vyúčtování spotřeby elektrické energie a plynu za minulý rok. Polovině samoživitelů se zvýšily průměrné měsíční náklady na nákup potravin o 20 %, jedna pětina vnímá navýšení o 10 % a stejně tak jedna pětina hodnotí nárůst vyšší než 30 %. Sedm procent samoživitelů uvedlo, že se jim náklady na nákup potravin nijak nezvýšily, protože jsou nuceni jich kupovat méně. Pavlousková doplňuje, jak Klub svobodných matek na danou situaci zareagoval: "Spustili jsme nový program pomoci, kdy budeme samoživitelům po dobu čtvrt roku hradit cenový rozdíl v zálohách na energie, abychom jim pomohli nespadnout do dluhů."

Tři čtvrtiny samoživitelů se cítí být aktuálním zdražováním existenčně ohroženi. Jedna čtvrtina dotazovaných přiznala, že finanční problémy musela řešit půjčkou a u 14 % dotazovaných bylo zahájeno exekuční řízení. Pavlousková k tomu dodává: "Ze žádostí o pomoc, které naší organizaci přicházejí, je cítit zoufalství. Komu se podařilo po koronavirové krizi stabilizovat svou situaci, tak se ocitá opět pod tlakem, tentokrát v důsledku plošného zdražování. Začíná to být nekonečný boj." Sólo rodiče jsou si vědomi, že nejhorší období je teprve před nimi, jak potvrzuje maminka Renata: "Největší vlna zdražování teprve přijde, po zvýšení cen energií poletí nahoru vše. Asi to bude ke konci roku šílené, letošní svátky budou pro hodně rodin skromné, až velmi smutné."

Bleskový online průzkum "Dopad zdražování na samoživitele" byl od 15.10. do 17.10.2021 a zúčastnilo se ho 1 078 respondentů.

(náš obchod Fashion Charity Shop)
infolinka: 800 99 55 11