Za půl roku 5 milionů korun pro sólo rodiče

07. 07. 2022

Přesně 5 098 700 korun. To je celková částka, kterou jsme poskytli sólo rodičům a jejich dětem od začátku roku. Finanční pomoc byla rozdělena mezi 574 neúplných rodin. Když k tomu přidáme i pomoc materiální, dostaneme se na celkový počet 1 043 rodin, kterým jsme už v letošním roce pomohli.

Jak pomáháme

Finanční, materiální a odbornou právní pomoc poskytujeme rodičům samoživitelům každý den. V červnu jsme finančně přispěli částkou přes 880 tisíc korun rodinám, které se ocitly v tíživé finanční situaci. Zmíníme i to, že dalších 22 dětí mohlo díky Klubu svobodných matek odjet na vysněný letní tábor.

Celková pomoc za prvních šest měsíců letošního roku činí už 5 098 700 korun. Tato částka byla rozdělena mezi 574 sólo rodičů. Největší část z toho připadá na pomoc s úhradou nákladů na bydlení. Je zcela pochopitelné, že sólo rodiče žádají nejčastěji právě o tuto pomoc. Nájemné spolu s energiemi tvoří největší položku napjatých finančních rozpočtů.

"Dobrý den, nedávno vaše organizace poskytla finanční příspěvek na tábor naší klientce, pro syna Leona. Chceme vám touto cestou moc poděkovat a zasíláme fotografie Leona s novým spacákem na tábor, který dostal k narozeninám a který byl také zakoupen z vašeho příspěvku. Leon se nemůže tábora dočkat - bude to jeho první podobná zkušenost." Sociální pracovnice, Oblastní charita Havlíčkův Brod.

Oblečení, všude samé oblečení

Velké rušno je i v našem skladu materiální pomoci. Od začátku roku jsme roztřídili tuny oblečení. Každý jednotlivý kousek projde přísnou kontrolou kvality. Nechceme sólo rodičům a jejich dětem odesílat oblečení, které je poškozené nebo špinavé. Chceme, aby od nás každý dostal jen krásné, často dokonce i úplně nové kousky.

Letos už se nám podařilo do neúplných rodin odeslat 2 345 kilogramů materiální pomoci. Potěšili jsme celkem 469 sólo rodičů a jejich dětí. Vybrané kousky je možné zakoupit v našem holešovickém charitativním obchodě Fashion charity shop nebo online. Pokud máte oblečení, které už vás netěší, nás naopak potěší moc. Zavolejte na naší bezplatnou infolinku 800 99 55 11, kde vám operátorky poradí, jaké oblečení a kam je možné darovat.

Smutné životní osudy

Ač by se zdálo, že nás v žádostech o pomoc už nic nepřekvapí, opak je pravdou. I když mají všechny příběhy mnoho společného, každý je jiný. Nejčastěji čteme o neplacení alimentů, útěku z domácího násilí a hrozbě výpovědi z nájmu. A bývá to opravdu velmi smutné čtení i pro nás.

"Dobrý den, se synem jsme bydleli u rodičů, kde bohužel probíhalo i domácí násilí. V okamžiku, kdy sáhli i na mého syna, jsme utekli na azylový dům. Nyní bydlíme nově v nájmu. Moje příjmy jsou rodičovská 6 300 a přídavek na dítě 630 korun. Otec syna alimenty neplatí, mám strach to řešit, protože mi vyhrožuje ublížením mě i synovi. Nájem mám 13 tisíc a energie 2 535 korun. Požádala jsem si o příspěvek na bydlení, ale asi to nestihnou vyřídit a já musím mít první nájem zaplacený do 15. června. Jsem zoufalá, že musím takto žádat o pomoc. Byla jsem ráda, že se mi podařilo sehnat takto levný pronájem v Brně, abychom se se synem postupně postavili na vlastní nohy. I když to teď tak nevypadá. Jediné, co si přeji je, aby se syn už nemusel stěhovat a mohl zažívat klidné a radostné dětství. Děkuji." Maminka Kateřina a malý Chris.

Červnové poděkování za finanční podporu patří společnostem Epimex, Sodexo a Eurowag.

A poděkování za materiální podporu patří firmám Wiky, Notix, Czechitas, Fashion ArenaAmbienteNaše Maso a Husky.

obchod Fashion Charity Shop
Dukelských hrdinů 34