Výsledky průzkumu "Samoživitelé a vánoce 2022"

10. 11. 2022

Pouhá pětina samoživitelů má našetřené peníze na vánoční dárky pro děti, devět rodičů z deseti nebude schopných dětem splnit jejich vánoční přání nebo pouze částečně. Polovina samoživitelů není schopná v průběhu roku kvůli vysokým životním nákladům na dárky ušetřit vůbec, čtvrtina si dovolí za vánoční dárky pro děti utratit jeden tisíc korun.

Na otázku, zda jsou samoživitelé schopni zajistit dětem jejich vánoční přání, 62 % uvedlo, že pouze částečně, 36 % vůbec ne a pouhá 4 % dotazovaných dětská vánoční přání splní. Více než polovina sólo rodičů (51 %) není schopná v průběhu roku vzhledem k vysokým životním nákladům na dárky ušetřit vůbec, 42 % šetří, pokud to jejich příjmy dovolí. Třetině rodičům se zajištěním vánočních dárků pomáhají neziskové organizace (32 %) nebo širší rodina a přátelé (31 %), pouhé procento dotazovaných uvedlo pomoc ze strany zaměstnavatele. Téměř polovině rodičů (46 %) s vánočními dárky nepomáhá nikdo.

Téměř polovina samoživitelů (46 %) plánuje utratit za vánoční dárky pro děti maximálně dva tisíce korun, necelá pětina (18 %) pojme Vánoce symbolicky s útratou za dárky do 500 korun, 7 % dotazovaných vydá za dárky částku převyšující 3 tisíce korun. Nejvíce budou samoživitelé kvůli dlouhodobému zdražování během letošních Vánoc šetřit na dárcích (66 %), štědrovečerní večeři a celkově zajištění jídla během vánočních svátků (62 %), cukroví (58 %) a vánoční výzdobě (40 %).

Ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková k tomu dodává: „Výsledky průzkumu bohužel nepřekvapily, situace samoživitelů je již třetím rokem dlouhodobě kritická. Zpočátku to byly dva roky koronavirové krize, letos razantní zvýšení základních životních nákladů, to vše na sólo rodiče výrazně dopadá. Jako samoživitel musí člověk první zajistit, aby měl s dětmi kde bydlet a co jíst, a až poté řeší další věci, jako jsou právě vánoční dárky. Přesně z tohoto důvodu se i letos snažíme v tomto bodě ze všech sil pomáhat, děti mají právo si Vánoce užít a nevnímat problémy nás dospělých.”

V rámci průzkumu vyplynulo, že více než třetina samoživitelů začala v posledních šesti měsících pobírat příspěvek na bydlení. Nejvyšší nárůst životních nákladů zaznamenali samoživitelé u potravin (86 %), energií (61 %), nájmu (43 %), výdajů za děti ve školce nebo škole (54 %) a oblečení (39 %). Dané potvrzuje i maminka Martina: “Absolutně nevím, jak budu řešit navýšení elektřiny od nového roku na zastropování. Nevím, kde vezmu navíc nějakých 6-7 tisíc jen na elektřinu, natož na jídlo.”

Nejistotu sdílela v rámci průzkumu i samoživitelka Věrka: “Nejhorší za současné situace je skutečnost, že nevíme, kdy se začne situace zlepšovat. Výhled do příštího roku je deprimující. Vím, že mám práci, která mě baví, ale jako samoživitelka zjišťuji, že z příjmu v současné době nic neušetřím, a bojím se nenadálých výdajů, které mohou nastat. To bych se dostala do hodně těžké finanční situace. A na žádné sociální dávky v současné době nemám nárok, když jsem si zkusila kontrolní výpočty nároků na sociální dávky, tak jsem těsně za hranicí nároku.”

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Online průzkum „Vánoce a samoživitelé 2022“ probíhal od 3. do 10. listopadu 2022 a zúčastnilo se ho 757 respondentů z řad samoživitelů a samoživitelek z celé ČR.

obchod Fashion Charity Shop
Dukelských hrdinů 34