V září jsme rozdělili částku 582 tisíc korun mezi rodiče a děti z neúplných rodin

01. 10. 2020

Za uplynulý měsíc jsme rozdělili tuto nemalou částku mezi 93 rodin rodičů samoživitelů. Nejvíce žádostí se týkalo pomoci na bydlení či úhradu nedoplatků za energie. Vliv jarní vlny Covid krize byl zcela evidentní.

Mezi žadateli, kterým jsme mohli pomoci nejsou jen maminky samoživitelky, ale v září jsme pomohli i pěti tatínkům, kteří mají děti ve své péči. Přikládáme několik příběhů, kam finanční podpora tentokrát putovala.

Maminka Renata je od začátku karantény bez práce. Nyní pobírá hmotnou nouzi a hrozí ji vystěhování z bytu a odchod do azylového domu. Tatínek alimenty na dceru neposílá a žije v zahraničí, proto jejich vymáhání není snadné. Bohužel nemá žádnou hlídací babičku, která by si vnučku vzala k sobě, aby mohla jít do zaměstnání. V červenci zkolabovala a byla hospitalizovaná a dcera tak skončila v kojeneckém ústavu. Nyní se stěhují kvůli nové práci do Havířova a to znamená nový začátek pro obě. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci, alespoň přispěvkem na bydlení pro obě holky.

Budoucí maminka Bára je v prvním trimestru těhotenství a je čerstvě po rozchodu s partnerem, který se zřekl péče o dítě a podpory zdravotních výloh. Dočasný azyl má u své maminky a jejího přítele, ale potřebuje se postavit na vlastní nohy a miminko přivést do vlastního bydlení. V současné době je na brigádě a snaží se ze všech sil posbírat prostředky na nový životní start.

Maminka dvou chlapců, Jana je registrovaná již druhý měsíc na Úřadu práce, ale snaží se alespoň brigádně si přivydělat. Bohužel již druhý měsíc nedostala příspěvek na bydlení a dostala se tak do dluhu. Se začátkem školního roku přišly i náklady na obědy ve škole a školce, nákup školních potřeb, kroužky a nyní se dluhy začínají kupit. Sama dálkově studuje a snaží se, aby se nepříznivá finanční situace nedotkla dětí.

Maminka Marie je zdravotní sestra a k práci má ještě další brigádu, aby zvládla ufinancovat rodinné výdaje. Bohužel s dětmi zůstala sama, a když se dozvěděla, že dcera bude potřebovat rovnátka, která nejsou vůbec levná záležitost, nevěděla si rady, a proto se obrátila s žádostí o pomoc na Klub.

Maminka Jitka je sama se třemi dětmi. Aby se nemuseli stěhovat, tatínek je nechal bydlet v bytě a sám se odstěhoval. Ovšem byt je zatížen hypotékou, na kterou Jitka zůstala sama. Pracuje na částečný úvazek, aby stíhala i péči o děti. Zvládá platit všechny školní výdaje, nicméně nejstarší dcerka už nemá nárok na družinu, takže přibyly náklady na kroužky, kterou jsou ovšem již mimo Jitčiny finanční možnosti. Nechce nechat dceru běhat samotnou po sídlišti, když její kamarádky jsou do volnočasových aktivit zapojeny, proto se obrátila na nás.

Tatínek Michal se stará o 6letého syna, který navštěvuje první třídu. Obrátil se na nás s žádostí o potravinovou pomoc a se zaplacením školní družiny pro svého prvňáčka. Momentálně je se synem sám v azylovém domě v Chebu. Rádi jsme pomohli.

Maminka Marie je samoživitelka a v péči má tříletého syna. Do loňského května pobírala rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení. Netušila, že má nárok na jinou státní pomoc, proto si našla spolubydlícího, aby snížila náklady na bydlení. Ten se brzy odstěhoval k přítelkyni a nyní je opět na všechny náklady sama. Nový partner, kterého si našla bohužel přispíval na bydlení jen chvíli a nyní dluží na nájmu a zálohách na energie již tři měsíce. Marie hledá brigádu, kterou by mohla časově skloubit s péči o syna, bohužel v jejím regionu to není úplně snadné.

Přispět můžete několika způsoby:

Finančně https://www.klubsvobodnychmatek.cz/pomozte-maminkam-a-detem
Nákupem v charitativním eshopu https://www.klubsvobodnychmatek-obchod.cz
Materiálně konkrétní rodině https://www.spojimese.cz/poptavky

(náš obchod Fashion charity shop)