Úspěšný projekt Akademie práce

11. 05. 2022

V rámci prvního kvartálu projektu Akademie práce jsme měli možnost zapojit do projektu 8 kandidátek, kterým se dlouhodobě nedařilo najít uplatnění na trhu práce. Během třech měsíců jsme nalezli zaměstnání pro 7 z 8 zapojených kandidátek z řad samoživitelek. Velkým problémem je nedostatečné množství částečných nebo flexibilních pracovních úvazků.

Proč vznikla akademie práce

Maminky jsou vázány fixní dobou předškolních a školních institucí a většina zaměstnavatelů nabízí směnný provoz, kdy pracovní doba často začíná v 6 hodin ráno nebo naopak končí ve večerních hodinách. Často také zaměstnavatelé vyžadují víkendové směny. Toto se týká zejména situace mimo administrativní pozice, kterých je v menších městech nedostatek.

Zásadní překážkou tedy bývá neřešitelná situace ohledně zajištění dětí, protože v rodinách samoživitelů funguje pouze jeden rodič, který navíc ve většině případů nemá žádné možnosti hlídání. Dalším problémem je pak nedostatečné vzdělání nebo chybějící praxe zapojených adeptek.

Jak pomáhá akademie

Maminkám pomáháme s tvorbou životopisu a motivačního dopisu, na základě osobních rozhovorů a definice jejich potřeb následně filtrujeme vhodné pracovní pozice, které splňují požadavky na pracovní náplň a dobu i finanční ohodnocení.

Každá adeptka, která se do projektu Akademie práce zapojí, získá roční přístup do vzdělávacího online portálu Seduo. Zde má přístup ke všem kurzům, které studuje vlastním tempem.

Benefity pro kandidátky

Během prvního čtvrtletí jsme pomohli už 8 zapojeným maminkám. Některé využily možnost zvýšit si odbornou kvalifikaci v podobě absolvování vybraného rekvalifikačního kurzu (např. asistent pedagoga či sanitář). Pomohli jsme se zajištěním pracovních pomůcek jako je notebook, moderního oblečení z našeho Fashion charity shop, kondičních jízd nebo úhradou ročního jízdného.

Největším přínosem pro většinu zapojených je ale úhrada kreditu na hlídání dětí na portálu hlidacky.cz, který mohou využít dle svých potřeb. Tímto krokem zároveň zvyšujeme jejich sebejistotu v rámci pohovorů, kdy vědí, že přesčasy nebo nestandardní pracovní doba pro ně neznamená neřešitelný problém, ale mohou sebevědomě odpovědět, že hlídání mají zajištěno.

Nemalým benefitem je také možnost si s někým o svých problémech pohovořit. Každé zapojené mamince se snažíme zvednout sebevědomí a motivovat jí. Dle zpětné vazby, kterou dostáváme, se nám to daří.

"Chci opravdu z celého srdce a upřímně poděkovat za to, jakou možnost jste mi poskytli. Ať už se jedná o psychickou podporu, váš čas, který mi věnujete, peníze na notebook a jízdy. Připadám si tak hýčkaná, jako vlastně nikdy v životě. Nepamatuji si, že by mi někdo nabídl takovou pomoc, která mne posouvá vpřed. Mám konečně radost sama ze sebe a nepřipadám si už tak k ničemu," napsala nám ke své účasti maminka Aneta.

A jaké pozice jsme pomohli maminkám získat?

• Masérka v lázeňském centru,
  • účetní,
  • administrativní pracovnice,
  • prodavačka v rychlém občerstvení,
  • operátorka call centra,
  • sanitářka,
  • lektorka v dětském centru.

Nové čtvrtletí, druhé kolo

V této době probíhá druhé kolo projektu Akademie práce, kde máme už obsazené všechny pozice, což reflektuje zájem ze strany samoživitelek postavit se na vlastní nohy a být nezávislá na druhých. Další kolo pro nové zájemce otevíráme v polovině června a poslední pak na začátku školního roku.

Partnerem projektu Akademie práce je společnost JTI.

KANCELÁŘE A OBCHOD PRAHA

obchod Fashion Charity Shop