Tisková zpráva: Oděvní banka pro lidi v nouzi otevřena

14. 09. 2022

Nezisková organizace Klub svobodných matek otevírá Oděvní banku, která bude zajišťovat materiální pomoc v podobě oblečení pro lidi v nouzi v celé České republice ve spolupráci s regionálními potravinovými bankami a neziskovými organizacemi.

V současné fázi www.odevnibanka.cz distribuuje krizové balíčky s oblečením PB (Potravinové bance) pro Prahu a SČK, PB Pardubice, PB Karlovy Vary, PB Džbánsko, PB Central, PB Jihočeský kraj, PB Vysočina a PB Olomouc, v dalších regionech plánuje navázat spolupráci s nejvýznamnějšími lokálními neziskovými organizacemi, aby byla maximálně zajištěna distribuce potřebným. 

"Projekt Oděvní banky navázal na naši dlouholetou zkušenost s distribucí materiální pomoci rodinám samoživitelů, kterou nyní vzhledem k eskalující se situaci se zdražováním rozšiřujeme na všechny osoby v nouzi, a to na celorepublikové úrovni," vysvětluje ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Veškeré distribuované oblečení je získáváno z darů od široké veřejnosti a společností, které pořádají zaměstnanecké sbírky oděvů nebo poskytují materiální dar ze svého sortimentu. Od července letošního roku byla navázána nová spolupráce se společností POTEX s.r.o., firmou zabývající se kontejnerovým sběrem použitého textilu. 

Jednatelka společnosti Lenka Harcubová upřesňuje: "Z celkově sebraného textilu je cca 36 % distribuováno neziskovým organizacím, 59 % putuje k recyklaci a 5 % činí nerecyklovatelný odpad. Hlavními aspekty naší činnosti je tak ekologie a podpora charitativních iniciativ, jako je například projekt Oděvní banky."

Podle výsledků průzkumu agentury STEM Češi nejčastěji vyřazují oblečení ze svého šatníku z důvodu obnošenosti nebo nevyhovující velikosti, v menší míře pro nedostatek místa nebo nevyhovující vzhled. Většina lidí uvádí, že nosí vyřazené oblečení do sběrného kontejneru na textil (75 %), dále pak darují oblečení blízkým či někomu v okolí (46 %). Lidé starší 60 let pak oproti ostatním častěji uvádějí, že oblečení darují charitativním organizacím. 

Podle průzkumu dopady výrobků na životní prostředí Češi nejčastěji zohledňují při nákupu drogerie, kosmetiky (54 %) a potravin (51 %). Při pořizování oblečení však pro větší část lidí (56 %) tento aspekt není rozhodující. 86 % lidí si myslí, že je člověk zodpovědný nejen za to, co si koupí, ale i za to, jakým způsobem se dané věci zbaví. Dopady výroby jimi zakoupeného oblečení na životní prostředí však nebere v úvahu 67 % občanů. Téměř tři čtvrtiny lidí souhlasí s tím, že pro řešení klimatické změny je nutné, aby Češi zásadně přehodnotili přístup ke své spotřebě. Ovšem pro nadpoloviční většinu (54 %) také platí, že je podstatnější nízká cena oblečení než podmínky, za kterých bylo vyrobeno. Od května, kdy byl průzkum realizován, mohlo ovšem v důsledku zhoršující se ekonomické situace a narůstající inflace dojít k posunu těchto postojů.

"Navzdory tomu, že Češi zatím nevnímají dopady módního průmyslu na životní prostředí a na životy lidí v něm pracujících, praktikují udržitelnost jednoduše tak, že oblečení tolik nenakupují," doplňuje analytička STEM Klára Zajíčková. Češi totiž nakupují méně často, než jednou za měsíc (70 %). Jedna pětina nakupuje oblečení zhruba jednou za měsíc, pouze minimum lidí tak činí zhruba každý týden (2 %). Nejdůležitějším kritériem při výběru oblečení je pro Čechy cena, pak vzhled a materiál daného oděvu. Na okraji zájmu zatím zůstává země původu, výroby a její etická stránka. Zhruba polovina Čechů kombinuje nákupy v second handech a běžných obchodech. 45 % si kupuje pouze nové oblečení. Pouze malá skupina nakupuje jen oblečení z druhé ruky (3 %) nebo ho získává jiným způsobem či si ho vytváří samo (3 %).

"Iniciativu vzniku oděvní banky ve spolupráci se sítí potravinových bank vítám a velmi za ni děkuji. Pražané mohou o pomoc zažádat také v nábytkové bance, kterou město v tomto volebním období založilo. Adresnou pomoc od září chystá magistrát také formou odpuštění plateb za školní kroužky nebo družinu rodinám, které se objektivně dostaly do tížívé situace," říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

"JTI je významným partnerem Klubu svobodných matek a podpora Oděvní banky byla logickým krokem. V JTI podporujeme svobodu volby spotřebitelů a jsme rádi, že můžeme být generálním partnerem projektu, který pomáhá třikrát - spojuje ekologii, dává spotřebitelům možnost rozhodnout se pro udržitelný šatník, a navíc může pomoci lidem ušetřit," dodává Eva Prokešová, manažerka komunikace společnosti JT International.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^