Sporný rozvod - co vás čeká a na co se připravit

29. 10. 2020

Přehled nejdůležitějších informací týkajících se sporného rozvodu. Délka manželství nerozhoduje, když se prostě nedaří najít společnou řeč při rozchodu, může dojít na tzv. sporný rozvod.

Kdy se jedná o sporný rozvod?

Je to situace, kdy se manželům nepodaří splnit podmínky stanovené k tomu, aby mohlo dojít k zjednodušenému soudnímu řízení. A hlavně také pokud nejsou schopni se předem domluvit na vypořádání majetku a péči o děti. Tento druh rozvodu je nejen časově, ale i finančně komplikovanější.

Jsou-li součástí rodiny i nezletilé děti, musí napřed proběhnout soudní řízení týkající se péče o děti. Do té doby, než toto bude vyjasněno, nemůže k rozvodu dojít. Někdy takto komplikovaná soudní řízení mohou trvat i po dobu několika let. Předmětem jednání budou výhradní, střídavá či společná péče a také výše výživného.

Po pravomocném rozsudku začíná teprve rozvod manželství, zde to již z pravidla bývá rychlejší. Tento úkon lze zahájit podáním návrhu na rozvod manželství. Pokud oba s rozvodem souhlasí, stačí jendo stání.

Nicméně existují dvě výjimky, kdy soud k rozvodu nepřistoupí. Prvním případem je situace, kdy by rozvod byl v rozporu se zájmem dítěte, pokud jsou zde zvláštní důvody. Těmi může být fyzické či psychické postižení dítěte. Druhým případem je pak situace, kdy by rozvod nepříznivě postihl toho manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel, a který by rozvodem utrpěl závažnou újmu. Tato situace je opět spojena s těžkým zdravotním handicapem, tentokrát u jednoho z manželů.

U sporného rozvodu je obtíž také pokud manželé nemají vypořádaný společný majetek. Pokud se rozvedení manželé nedomluví ano na tomto, čeká je další soudní tahanice. Pokud se nevyřeší do 3 let od rozvodu, nemovité věci se stanou předmětem spoluvlastnictví a ty movité zůstanou tomu, kdo je používá. Další komplikace nastávají u pronájmu nemovitých i movitých věcí. Zde opět platí, že pokud nedojde k dohodě, přichází na řadu soud.

Podrobné informace k tomuto tématu najdete ZDE.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^