Seznam: Desítky tisíc obětí koronakrize. Spadly do dluhů, nemají ani na nájem

26. 05. 2020

Seznam Zprávy exkluzivně získaly výsledky průzkumu o tom, jak se žije samoživitelkám v době koronavirové krize. Ukazuje se, že si až třetina dotázaných musela vypůjčit peníze na živobytí, protože jim extrémně poklesly příjmy.

Současná krize způsobená pandemií koronaviru nejvýrazněji dopadá na sociálně slabé. Mezi ně patří také matky samoživitelky, které často pracují na zkrácené úvazky.

Jak před nedávnem odhalila rozsáhlá reportáž Seznam Zpráv, kvůli zavřeným školám zůstaly ženy s dětmi doma s mizernými příjmy, které je často ženou do hluboké propasti. Rodiče, kteří zůstali sami na výchovu dětí, mají vlivem současné situace na jedné straně zkrácené platy, na druhé straně výrazně větší výdaje.

Nebýt pomoci v podobě darování velkých nákupů, měly by některé z matek samoživitelek, s nimiž byly Seznam Zprávy v posledních několika týdnech ve spojení, prázdné lednice. Mnohým z nich po zaplacení nájmu zbývají třeba pouhé dva tisíce na měsíc, jiným ani na bydlení peníze nestačí.

Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, v jaké situaci se nachází matky samoživitelky po dvou měsících koronavirové krize. Z dotazníku, na který odpovědělo 950 respondentek, vyplývá, že až 66 procentům dotázaných se jejich finanční situace zhoršila, přičemž 53 procentům z nich finance ubyly výrazně.

Celkem je v Česku na 200 tisíc rodin, kde děti žijí jen s jedním rodičem. Pokud by tedy výše popsaná čísla platila obecně, šlo by až zhruba o sto tisíc samoživitelů a samoživitelek, jejichž situace se rapidně zhoršila.

Znění celého článku ZDE.

VÝDEJ ESHOPU A KANCELÁŘE

Mělnická 109, Líbeznice 250 65
(logistický park, admin. budova 2. patro)
+420 702 019 159
info@klubsvobodnychmatek.cz

FIREMNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
IČ 06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
ředitelka: Dana Pavlousková
Číslo účtu: 578344002/5500

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám

^