„Můj rozpočet na dárky byla maximálně pětistovka. To už jsem vyčerpala. Se splněním synových přání mi naštěstí pomůžou neziskovky,“ vypráví 41letá Jana V. z Brna.Dlouhodobě byla v pracovní neschopnosti, od ledna ale začne pracovat při invalidním důchodu, a to v chráněné dílně. Aby se vešla do rozpočtu, vánoční dárky vyrábí doma, nakupuje v second handech nebo bazarech na internetu. V posledních měsících výrazně pocítila zdražení potravin, ale i nájmu, který jí skokově zdražil o 3500 korun. „Potraviny kupuju opravdu ty nejzákladnější a nejlevnější, ale i na nich pozoruji, že se ceny pořád zvyšují. Mám strach z toho, co bude. Už tohle navýšení je pro mě těžko zvládatelné a vůbec nevím, jestli budu schopna to utáhnout,“ říká s obavou v hlase.
Narůstající výdaje za bydlení, energie a potraviny spolu se zpožděnými příspěvky na bydlení před Vánocemi pociťují samoživitelé po celém Česku. Pouhá pětina z nich má našetřené peníze na vánoční dárky pro děti. Polovina samoživitelů pak vůbec není schopna v průběhu roku kvůli vysokým životním nákladům na dárky ušetřit.
Vyplývá to z listopadového průzkumu Klubu svobodných matek mezi 757 samoživiteli. Klub poskytuje rodinám sólo rodičů finanční, materiální či odbornou právní pomoc.
Celé znění článku ZDE.