Seznam.cz: Svobodné matky chtějí valorizovat výživné, dva až tři tisíce na dítě je málo

08. 03. 2024

Jako samoživitel/ka máte možnost získat různé příspěvky nejen od státu, ale i od neziskových společností. Nejprve však musíte vyčerpat všechny své možnosti, jak si zvýšit příjem. Ať už jsou okolnosti rozchodu jakékoli, myslete na své děti a požádejte o stanovení výživného. Pokud se nedohodnete s expartnerem po dobrém, stanoví výživné soud. „Výživné (alimenty) musí být ze zákona nedílnou součástí příjmů samoživitelů,“ upozornila v podcastu O penězích se (ne)mluví zakladatelka a ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková. Mnoho rozcházejících se partnerů na to zapomíná a i z jakési hrdosti a obavy o vliv expartnera na dítě o něj nežádají.

Náhradní výživné
Pokud máte soudem uznané výživné a partner vám ho neplatí, tak tu už několik let funguje status zálohovaného výživného, kdy výživné samoživitelům/samoživitelkám vyplácí za expartnera/expartnerku stát a následně to po něm/ní vymáhá. „V listopadu loňského roku byla prodloužena doba, po kterou můžete náhradní výživné pobírat, ze dvou na čtyři roky,“ upozornila ředitelka klubu.

Nutnost valorizace výživného
Zatímco důchody se valorizují pravidelně, výše výživného se nezvedla už delší dobu. V poslední době se však začíná mluvit o jeho valorizaci. „Náklady na základní potřeby neustále rostou, valorizace by byla namístě a my jako klub tyto snahy velmi podporujeme,“ uvedla Pavlousková.

Znění celého článku ZDE

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^