Seznam.cz: Nejdřív chtějte pomoc od neziskovek, požadovaly od žen v nouzi úřady práce

27. 09. 2023

S nedoplatkem za energie a s výdaji na školní pomůcky se ženy obrátily o pomoc na úřady práce. Tam po nich požadovali potvrzení, že se nejprve snažily oslovit neziskovky či nadace.

Doložte, že jste se situaci snažily řešit za pomoci neziskových organizací nebo nadací. Takový pokyn dostaly ženy, které žádaly na úřadu práce o mimořádnou okamžitou pomoc – jednorázovou dávku pro lidi v hmotné nouzi. Redakce Seznam Zpráv má k dispozici písemné výzvy od úředníků. Jedna je z Prahy z konce července, druhá z poloviny září z krajské pobočky v Ústí nad Labem. V Ústí chtěli po ženě, která žádala o pomoc s nedoplatkem za energie, aby prokázala, že se snažila situaci vyřešit vlastními silami „například za pomoci neziskových organizací a nadací“.

V Praze po vdově s třemi dětmi, která už v létě žádala o pomoc s nákupem školních potřeb, úředníci chtěli doložit, že nejprve oslovila alespoň dvě organizace pomáhající matkám samoživitelkám. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom na tiskové konferenci svolané před začátkem školního roku rodičům ve finanční tísni doporučoval, aby žádali o mimořádnou okamžitou pomoc. „Všem rodičům, domácnostem, samoživitelům a samoživitelkám jsme připraveni pomoci, když opravdu z majetkových a finančních důvodů nemohou zabezpečit kvalitní vybavení dětí na začátku školního roku. V okamžiku, kdy jsou lidé potřební, umíme zafinancovat základní školní pomůcky, aktovky a tak dále,“ sliboval ministr.

Oběma žadatelkám pomáhá organizace R-Mosty, zaměřující se na osoby ohrožené sociálním vyloučením. Ředitel Jakub Čihák, který je s žádostmi obou žen obeznámený, vylučuje, že by se žadatelky s úředníky dohodly na tom, že zkusí oslovit neziskový sektor - poukazuje i na to, že oběma to bylo sděleno formou výzvy. „Nemá to žádný základ v legislativě, referent je povinen udělat rychlý majetkový audit, ale není možné to opírat o nadační soukromý sektor,“ zlobí se ředitel. Pomoc nadací je nenároková a nelze podle něj vyhodnocovat státní pomoc na základě toho, jestli lidem pomůže nebo ne soukromý subjekt.

Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi, která se odborně zabývá pomocí v hmotné nouzi – kam mimořádná okamžitá pomoc spadá –, vypichuje další paradox požadavku od úředníků. „Nadace mají odpovědnost vůči svým dárcům a mají zabudované do svých soukromých pravidel, že přispívají lidem, kteří už zkoušeli žádat o pomoc na úřadě práce. Takže pak lidé dělají člunkový běh,“ říká odbornice. Mluví o tom, že takový požadavek je nepřípustný.


Podobou žádostí od úřadu práce je zaskočená i Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek, tedy jedné z organizací, kam by si měla zajít vdova z Prahy pro potvrzení, že žádala o pomoc. „Takže v první linii jsou v podstatě solidární lidé, a až poté nastupuje pomoc ze strany státu, což je zvláštní přístup,“ podotýká Dana Pavlousková, že podobná žádost od úředníků obrací státní pomoc naruby.

Znění celého článku ZDE.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^