Doložte, že jste se situaci snažily řešit za pomoci neziskových organizací nebo nadací. Takový pokyn dostaly ženy, které žádaly na úřadu práce o mimořádnou okamžitou pomoc – jednorázovou dávku pro lidi v hmotné nouzi. Redakce Seznam Zpráv má k dispozici písemné výzvy od úředníků. Jedna je z Prahy z konce července, druhá z poloviny září z krajské pobočky v Ústí nad Labem. V Ústí chtěli po ženě, která žádala o pomoc s nedoplatkem za energie, aby prokázala, že se snažila situaci vyřešit vlastními silami „například za pomoci neziskových organizací a nadací“.
V Praze po vdově s třemi dětmi, která už v létě žádala o pomoc s nákupem školních potřeb, úředníci chtěli doložit, že nejprve oslovila alespoň dvě organizace pomáhající matkám samoživitelkám. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom na tiskové konferenci svolané před začátkem školního roku rodičům ve finanční tísni doporučoval, aby žádali o mimořádnou okamžitou pomoc. „Všem rodičům, domácnostem, samoživitelům a samoživitelkám jsme připraveni pomoci, když opravdu z majetkových a finančních důvodů nemohou zabezpečit kvalitní vybavení dětí na začátku školního roku. V okamžiku, kdy jsou lidé potřební, umíme zafinancovat základní školní pomůcky, aktovky a tak dále,“ sliboval ministr.
Oběma žadatelkám pomáhá organizace R-Mosty, zaměřující se na osoby ohrožené sociálním vyloučením. Ředitel Jakub Čihák, který je s žádostmi obou žen obeznámený, vylučuje, že by se žadatelky s úředníky dohodly na tom, že zkusí oslovit neziskový sektor - poukazuje i na to, že oběma to bylo sděleno formou výzvy. „Nemá to žádný základ v legislativě, referent je povinen udělat rychlý majetkový audit, ale není možné to opírat o nadační soukromý sektor,“ zlobí se ředitel. Pomoc nadací je nenároková a nelze podle něj vyhodnocovat státní pomoc na základě toho, jestli lidem pomůže nebo ne soukromý subjekt.
Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi, která se odborně zabývá pomocí v hmotné nouzi – kam mimořádná okamžitá pomoc spadá –, vypichuje další paradox požadavku od úředníků. „Nadace mají odpovědnost vůči svým dárcům a mají zabudované do svých soukromých pravidel, že přispívají lidem, kteří už zkoušeli žádat o pomoc na úřadě práce. Takže pak lidé dělají člunkový běh,“ říká odbornice. Mluví o tom, že takový požadavek je nepřípustný.
Podobou žádostí od úřadu práce je zaskočená i Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek, tedy jedné z organizací, kam by si měla zajít vdova z Prahy pro potvrzení, že žádala o pomoc. „Takže v první linii jsou v podstatě solidární lidé, a až poté nastupuje pomoc ze strany státu, což je zvláštní přístup,“ podotýká Dana Pavlousková, že podobná žádost od úředníků obrací státní pomoc naruby.
Znění celého článku ZDE.