Seznam.cz - Bojují o každou korunu. Díky dárcům mohou svým dětem koupit aspoň jídlo

06. 04. 2020

Žili z ruky do pusy už předtím, než se kvůli onemocnění covid-19 uzavřely školy a mnoho provozů. Současná situace vrhá mnohé rodiny samoživitelů na samý okraj propasti chudoby.

Článek

Systémem státní pomoci propadávají lidé, kteří ač ne vlastní vinou přišli o peníze, nedostanou nic. Jde například o vícenásobné matky OSVČ, které mají doma školáka do 13 let, ale zároveň i malé dítě, na které pobírají rodičovský příspěvek. Právě kvůli „rodičáku“ považuje stát jejich samostatnou výdělečnou činnost za vedlejší. A na ošetřovné náhradou za výdělek, o který přicházejí, protože je jejich školák doma, nárok na rozdíl od zaměstnanců nemají.

Někdo ošetřovné sice dostává, ale nestačí mu to. I s plným platem totiž žije „z ruky do pusy“, kdy je rád za každý měsíc, v němž finančně vyjde. V obzvlášť obtížné situaci jsou teď rodiče samoživitelé. „Řada rodičů je v takové napjaté finanční situaci, že si jen velmi těžko vytváří rezervy. Jakýkoliv výpadek bez kompenzace pak pro ně znamená pád do chudoby a riziko zadlužení,“ vysvětluje mluvčí Klubu svobodných matek Petra Krainová.

Celé znění článku ZDE.