Šest dětí samoživitelů z deseti letos na letní tábor nepojede

13. 03. 2023

Šest dětí samoživitelů z deseti letos nepojede na letní tábor, téměř 40 % sólo rodičů nemá šanci na zajištění letního programu pro děti při aktuálních vysokých cenách potravin a nákladů na bydlení ušetřit a nikdo jim s dětmi během prázdniny nepomáhá.

Šest dětí rodin samoživitelů z deseti v letošním roce nepojede na letní tábor. Ty šťastnější, které na tábor pojedou, léto budou trávit nejvíce na pobytovém táboře (48 %), příměstském táboře (40 %) a zbývající část (12 %) na kombinaci obou. A jak jinak budou děti z rodin samoživitelů trávit letošní prázdniny?  Více než třetina bude jezdit s rodiči na výlety (36 %) nebo bude trávit čas u příbuzných a známých (33 %), více než desetina pojede na dovolenou (13 %) nebo bude navštěvovat školku či školní družinu (12 %). Více než polovina (54 %) bude prázdniny trávit doma.

Na dotaz, jakou částku rodiče samoživitelé plánují vydat na zajištění dětí během prázdnin, více než třetina (38 %) uvedla žádnou vzhledem k nemožnosti při současných příjmech ušetřit. Více než pětina (23 %) vydělí v rámci rodinného rozpočtu částku v rozpětí 2 až 5 tisíc korun, 16 % rodičů částku nejnižší do 2 tisíc korun a více než desetina 5 až 10 tisíc korun. Více než 10 tisíc korun na prázdniny vydá 7 % rodin samoživitelů.

Nejčastěji s péčí o děti během prázdnin pomáhají příbuzní či známí (49 %), 16 % rodičů vnímá pomoc ze strany státu v podobě sociálních dávek, ze kterých se snaží na prázdniny dětí ušetřit, obdobný podíl (14 %) využívá pomoc neziskových organizací, v minimální míře pak pomoc zaměstnavatele (4 %) nebo města (1 %). Téměř čtyři desetiny rodičů (38 %) uvedly, že jim nepomáhá nikdo.

Průzkum zároveň mapoval, zda se musí sólo rodiče omezit nebo úplně vzdát svých pracovních úvazků, aby byli schopni zajistit péči o děti během prázdninových měsíců. Více než třetina (38 %) tuto možnosti odmítá, stejný podíl rodičů (37 %) připouští částečné omezení pracovního úvazku a 15 % samoživitelů plánuje se svého pracovního úvazku vzdát. V meziročním srovnání samoživitelé hodnotí své finanční možnosti na zajištění volnočasových aktivit pro dětí jako horší (54 %), více čtyři desetiny (43 %) jako srovnatelné a minulým rokem a 3 % respondentů naopak jako lepší.

„Každý správný rodič se snaží pro děti zajistit hezké prázdniny, v případě samoživitelů je bohužel situace jiná. Kvůli enormně zvýšeným základním životním nákladům na potraviny a bydlení a omezené možnosti přivýdělků jsou často sólo rodiče v pasti a zaplacení letního tábora je pro ně luxus, který si nemohou dovolit. Jejich jedinou možností je často požádat o pomoc s proplacením táborů neziskové organizace, jako je třeba ta naše,“ dodává ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Online průzkum „Letní tábory a děti samoživitelů“ probíhal od 11.2. do 11.3 2023 a zúčastnilo se ho 926 respondentů. Ankety se zúčastnili rodiče samoživitelé z celé České republiky. 

 

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^