Rozhlas.cz - Automatky: Žádné kroužky ani ovoce pro děti. Proč českým samoživitelkám hrozí chudoba?

01. 11. 2018

Dana Pavlousková před rokem založila neziskovou organizaci s názvem Klub svobodných matek a stejnojmennou facebookovou skupinu, kde se aktuálně sdružuje více než 7000 žen. V květnu letošního roku zaujala pozornost médií a veřejnosti výsledkem průzkumu Jak se žije matkám samoživitelkám v ČR. Dana Pavlousková přijala pozvání do Automatek.

„Průzkum byl totální průšvih. Aby někdo svým dětem nemohl kupovat ovoce a zeleninu, tak to je v 21. století šílený průšvih. Maminky také nemůžou dětem vůbec platit základní školní aktivity, děti nemůžou chodit na kroužky, nemůžou ani jet na školu v přírodě, protože ty maminky na to nemají. A k našemu překvapení a hrůze existují maminky, které nemůžou dětem platit ve školkách a školách obědy, a to byla právě naše poslední aktivita, kdy jsme poslední měsíc a půl platili obědy těm, kteří to potřebují, z peněz našich dárců,“ říká Dana Pavlousková.

Po zveřejnění čísel ze zmiňovaného průzkumu se začala svobodným matkám věnovat média i politici. Na stole sněmovny leží tolikrát skloňované zálohované výživné. „Posun ve věci zálohovaného výživného, to je třináctá komnata maminek, výživné totiž pobírá pouze každá druhá. Ale i když to výživné pobíráte, nemusí to být vždy výhra, průměrná výše podle našeho průzkumu jsou dva tisíce korun,“ dodává Dana Pavlousková.

Celý přepis článku včetně audio verze rozhovoru ZDE.