Rodičovský příspěvek při hlavním prac. poměru

23. 08. 2018

Jste na rodičovské dovolené, pobíráte rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad tím, že byste se vrátili do práce dřív? Je toto možné, resp. přijdete o rodičovský příspěvek nebo ne?

Úvodem je nutné odlišit rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a případný přivýdělek (ať formou hlavního pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce) není omezen.

Jinými slovy pokud pobíráte rodičovský příspěvek a chcete se vrátit do původního zaměstnání nebo nastoupit do nového zaměstnání, je toto možné. Pozor ale, že abyste i nadále mohli pobírat rodičovský příspěvek, musíte vašemu dítěti zajistit řádnou péči o dítě.

Za osobní, celodenní a řádnou péči o dítě se považuje i situace, pokud vaše dítě (je-li mladší 2 let) navštěvuje jesle, mateřskou školku nebo dětskou skupinu v rozsahu maximálně 92 hodin v měsíci. Pokud je vaše dítě starší 2 let, tak se docházka do zmíněných zařízení nesleduje vůbec a pracovat můžete bez jakéhokoliv omezení s tím, že rodičovský příspěvek vám bude nadále vyplácen.

Pokud nastupuje zpět k původnímu zaměstnavateli, můžete pracovat na původní smlouvu, smlouvu novou nebo na dohodu. Pokud zvolíte variantu nové smlouvy nebo dohody, tak nezapomeňte, že podle zákoníku práce nesmíte v pracovněprávním vztahu u stejného zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Zjednodušeně řečeno pokud budete uzavírat jinou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti u původního zaměstnavatele, musí být sjednaný druh práce odlišný od toho v původní pracovní smlouvě.

Pokud nastupujete k novému zaměstnavateli, práce u něj není zákoníkem zakázána, i pokud jste u původního zaměstnavatele hlášena na rodičovské dovolené. Jedinou podmínkou je, že u nového zaměstnavatele nesmíte vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti u původního zaměstnavatele s výjimkou profesí v oblasti vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké. Více informací k dohodě o pracovní činnosti a dohodě o provedení práce při rodičovské dovolené ZDE.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^