Úvodem je nutné odlišit rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a případný přivýdělek (ať formou hlavního pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce) není omezen.
Jinými slovy pokud pobíráte rodičovský příspěvek a chcete se vrátit do původního zaměstnání nebo nastoupit do nového zaměstnání, je toto možné. Pozor ale, že abyste i nadále mohli pobírat rodičovský příspěvek, musíte vašemu dítěti zajistit řádnou péči o dítě.
Za osobní, celodenní a řádnou péči o dítě se považuje i situace, pokud vaše dítě (je-li mladší 2 let) navštěvuje jesle, mateřskou školku nebo dětskou skupinu v rozsahu maximálně 92 hodin v měsíci. Pokud je vaše dítě starší 2 let, tak se docházka do zmíněných zařízení nesleduje vůbec a pracovat můžete bez jakéhokoliv omezení s tím, že rodičovský příspěvek vám bude nadále vyplácen.
Pokud nastupuje zpět k původnímu zaměstnavateli, můžete pracovat na původní smlouvu, smlouvu novou nebo na dohodu. Pokud zvolíte variantu nové smlouvy nebo dohody, tak nezapomeňte, že podle zákoníku práce nesmíte v pracovněprávním vztahu u stejného zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Zjednodušeně řečeno pokud budete uzavírat jinou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti u původního zaměstnavatele, musí být sjednaný druh práce odlišný od toho v původní pracovní smlouvě.
Pokud nastupujete k novému zaměstnavateli, práce u něj není zákoníkem zakázána, i pokud jste u původního zaměstnavatele hlášena na rodičovské dovolené. Jedinou podmínkou je, že u nového zaměstnavatele nesmíte vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti u původního zaměstnavatele s výjimkou profesí v oblasti vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké. Více informací k dohodě o pracovní činnosti a dohodě o provedení práce při rodičovské dovolené ZDE.