Respekt - Příběhy ohrožených Epidemie stresuje kromě nakažených také matky samoživitelky, seniory nebo malé firmy

15. 03. 2020

Svobodné matky jsou hned po seniorech druhou nejzranitelnější skupinou, které nejvíce hrozí chudoba. Podle statistik je samoživitelek v Česku zhruba 200 tisíc a řada z nich je nyní vlivem epidemie v obzvlášť těžké situaci. Jelikož státní podpora je omezená, snaží se tyto ženy pomoci si navzájem. Před třemi lety vznikla na sociálních sítích nejprve otevřená skupina sdružující právě matky samoživitelky, která se pak transformovala do neziskové společnosti Klub svobodných matek. Její členky dnes vyrábějí šperky, které si zájemci můžou koupit v internetovém obchodě. Výtěžek jde do fondu, ze kterého můžou čerpat mimořádně ohrožené matky. Do fondu mohou přispět i dobrovolní dárci, kteří chtějí samoživitelkám pomoci. Klub svobodných matek teď kvůli virové krizi tento svůj fond otevřel přednostně pro matky v nouzi způsobené epidemií. Kdokoli – ať živnostnice nebo zaměstnankyně – se může přihlásit o jednorázovou finanční pomoc ve výši dvou tisíc korun. Klub také vytvořil mobilní aplikaci, kterou si můžou matky stáhnout a propojit se s dalšími ženami v podobné situaci. Přes aplikaci se pak můžou společně domluvit například na hlídání dětí. Klub také svobodným matkám nabízí právní poradnu zdarma, oblečení z druhé ruky a další materiální pomoc."

Celé znění článku ZDE.