Přivýdělek na mateřské dovolené - peněžitá pomoc v mateřství

28. 07. 2018

Pokud si chce maminka samoživitelka přivydělat během mateřské dovolené, je to možné, ale nesmí vykonávat svou předchozí práci.

Pokud samoživitelka pobírá peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) a nechce přijít o pobírání této dávky, tak nesmí vykonávat práci, ze kterém jí dávka náleží. Jinými slovy není možné vykonávat stejnou práci, za které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění, na základě kterého se následně vypočítala částka mateřské.

V případě OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) není možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost během mateřské vůbec. Jak tedy na to?

Během mateřské je možné vykonávat práci u stejného zaměstnavatele, ale na jiný druh práce, než byla vykonávána v platné pracovní smlouvě, ze které se odvádělo zmiňované nemocenské pojištění.

Je možné si přivydělat na základě smlouvy s jiným zaměstnavatelem. Pozor ale, že pokud i nadále trvá pracovní smlouva s původním zaměstnavatelem, není možné podle zákoníku práce vykonávat výdělečnou činnost u nového zaměstnavatele shodnou s předmětem činnosti původního zaměstnavatele bez jeho písemného souhlasu.

Závěrem - během mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství si můžete přivydělat, ale abyste o mateřskou nepřišla, nesmíte pokračovat v práci, ze které vám mateřská náleží. To znamená, že můžete u stávajícího zaměstnavatele vykonávat jiný druh práce na jinou smlouvu nebo u jiného zaměstnavatele činnost, která se neshoduje s druhem činnosti u prvního zaměstnavatele Podmínky uzavření a vzor dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce ZDE.  

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 34, Praha 7
(náš obchod Fashion Charity Shop)
+420 702 019 159
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
info@klubsvobodnychmatek.cz

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^