Příběhy maminek, které od nás dostaly pomoc v posledních dnech

27. 11. 2020

Občas potřebuje každý podat pomocnou ruku, zde je výběr několika příběhů maminek, kterým jsme měli možnost podat onu pomocnou ruku my.

Maminka Petra z Karlových Varů pracuje jako kadeřnice. Díky restrikcím v souvislosti s koronakrizí musela živnost zavřít. Byl to její jediný a hlavní příjem. Od bývalého partnera dostává alimenty 2 tisíce korun. V nouzi požádala tento rok poprvé o příspěvek na bydlení. Jednorázově jí přišlo 2000 Kč. Bohužel z této částky nemá šanci se o rodinu postarat.

Maminka Míša z Liberce se stará sama o dceru Nikolku, která chodí do základní školy a díky distanční výuce potřebovala notebook, na kterém by mohla absolvovat vyučovací hodny. Doposud chodila ke kamarádce, která notebook měla. Bohužel nyní již s přemírou učiva to není možné. Dcera díky tomu přicházela o kontakt se svými spolužáky i učiteli. Ze školy dostává úkoly mailem, které musí vypracovat a zaslat zpět. Sice se nyní děti budou vracet zpět do škol, ale Míša se bála, že online výuka bude v následujících letech běžnou záležitostí, proto nás požádala o příspěvek na nákup notebooku.

Babička Miloslava z Brna je samoživitelka a stará se o svého vnuka Jeníka, který je postižený a navštěvuje speciální školu, kam ho každý den vodí. Jeho matka se o něho nedokáže postarat a babička se mu moc snaží vše vynahradit. Pobírá příspěvek na bydlení a přídavky. Ovšem náklady na bydlení i s energiemi jsou 11 500 Kč, což je většina jejího příjmu. Přihlásila se u nás o příspěvek na potraviny, protože pořádně neměli ani na jídlo. Ocitli se s Jeníčkem ve finanční nouzi a musí splácet nedoplatek za elektřinu. Miloslava se snaží vyřídit si příspěvek na péči o vnuka, ale vše trvá. Naštěstí jí rodinná asistentka na Ospodu poradila kontaktovat náš Klub.

Maminku Eriku z Prahy vyhodil před půl rokem bývalý partner z bytu i s dcerou Eliškou. Pár měsíců bydlely na ubytovně a v záři si našly pronájem na Praze 4. Pracovala na dohodu, nicméně kvůli uzavření škol musela s brigádou přestat a je s Eliškou doma. V říjnu si našla brigádu alespoň jako noční ostraha objektu, aby měla nějaký příjem. Cítila, že se to však nedá dlouhodobě zvládat, proto se obrátila na Ospod a neziskové organizace.

Maminka Markéta z Havířova žije sama se 3 dětmi v bytě 2kk. Otec dětí je před třemi lety opustil a má problémy s alkoholem a o děti se nestará. Markéta nás oslovila, protože její finanční situace není dobrá a po odečtení všech nákladů jí zůstává na jídlo jen pár korun. V říjnu nedostala přídavky na děti a vznikl jí dluh na nájemném. Dlouhodobě je v pracovní neschopnosti díky léčbě páteře a najít si brigádu je pro ni, s ohledem na zdravotní komplikace náročné.

Maminka Andrea z Ostravy je dva roky rozvedená a zůstala sama se dvěma dětmi. Trpí chronickou trombózou pánevní žíly a musela tak přestat vykonávat své zaměstnání. To bylo v únoru, kdy začala koronakrize a s tím spojená omezení týkající se školní docházky. Takže neměla šanci si najít jinou práci s ohledem na své zdravotní omezení a distanční výuku. Povedlo se jí sehnat jen krátkodobou brigádu. Je vedena na Úřadě práce, kde do srpna pobírala podporu v nezaměstnanosti. Od září je však bez příjmu, kromě brigády, kdy si vydělala 3 tisíce. Bohužel po odečtení nákladů na bydlení a energie řeší nedostatek peněz na potraviny.

Maminka Míša z Nymburku má čtyřletou dceru. Momentálně je vedena na Úřadě práce a téměř bez příjmu, protože kvůli krizi přišla o všechny brigády. Dělala v noční směny v baru, vypomáhala v kavárně s dětskou hernou, sázela stromky, hlídala děti, ale nyní se ocitla v té nejhorší finanční situaci, ve které kdy byla. Dříve pomáhala maminkám v Klubu sama, ale nyní se dostala do situace, kdy pomoc naopak potřebuje. Ještě loni rozvážela Mikulášské balíčky rodinám samoživitelů, ale letos se bojí, že nebude mít ani pro svoji dceru.  O přídavek na dítě bude žádat teprve nyní, protože se stěhovala z jiného města, kde na něj neměla nárok, protože bydlela ve společné domácnosti s prarodiči. Na nájem si v listopadu půjčovala od kamarádky, ale bojí se, že prosinec sama nezvládne.

Díky všem dárcům a jejich pomoci se nám daří pomáhat i v této složité době. Děkujeme!

(náš obchod Fashion Charity Shop)
infolinka: 800 99 55 11