Poradíme vám jak přežít období puberťáka

09. 07. 2020

Puberta. Slovo, které děsí asi všechny matky a je dobré se na ní připravit. Je to období, které si nebudeme nijak užívat, ale musíme ho prostě přežít, a to díky dodržování základních pravidel.

Jaké triky a návody "jak přežít puberťáka" doporučují odborníci z oblasti psychologie a pedagogiky?

Pravidlo číslo jedna - kecy nevnímejte

I ty nejšílenější výroky, které vás vytáčejí na nejvyšší míru, vůbec neposlouchejte. Jinými slovy jedním uchem dovnitř a druhým ven. A víte, proč? Protože nejsou vůbec směrovány na vás osobně, je to jenom demonstrace toho, že se vaše dítě od vás odpoutává, stává se osobností.

Pravidlo číslo dva - on za to nemůže!

Nejste schopná pochopit, proč když je váš puberťák ve škole, na návštěvě, na veřejnosti, tak je to skvěle vychované stvoření a jen co se vrátíte domů, tak jste první na ráně? Výčitky, kritika, narážky a blbé poznámky? I tady platí - vůbec si z toho nic nedělejte! Drzý přístup k rodičům pramení z vývojové pubertální fáze, ale jak vidíte, vůči okolí je chování slušné a přesně takové, jak jste vaše dítě vychovali, takže vlastně v pořádku.

Třetí pravidlo - nepřehánět pravidla a zákazy

Říkáte si, jestli je lepší nastavit striktní pravidla ve všem nebo dát věcem volný průběh? Správná odpověď je nastavit minimální pravidla ve věcech, které pokládáte za důležité. Sice si asi vyslechnete své, ale jsou důležitá. Na druhou stranu určit nelpěte na maličkostech. Typický příklad: ano, puberťák se může večer vrátit až 10, ale musíte to vědět předem. Vy budete pravidla dodržovat, ale on taky.

Čtvrté pravidlo - nestopovat

Respektujte, že už není dítě. Jestliže na začátku výchovy chceme oprávněně o našich dětech vědět všechno, u puberťáka musíme už respektovat jeho soukromí. Takže žádné hledání v mobilu, čtení v deníčku nebo projíždění facebookového profilu. A pokud máte naopak podezření na nějaký skutečný problém (alkohol, drogy), je nutné si s puberťákem "na férovku" promluvit.

Páté pravidlo - nejste kamarádi, ale parťáci

Buďte sama sebou. Nesnažte se být generál, který puberťákovi velí, zbytečně se mu vzdálíte a bude vám lhát, aby to měl jednodušší. Nesnažte se být jeho kamarádkou, není vám totiž 13, 14 nebo 15 let a nemůžete se smát stejným vtípkům a videům na Youtube. Buďte prostě máma, kterou jste od začátku :).