Oděvní banka v roce 2022

08. 01. 2023

Za první necelé 4 měsíce svého fungování v roce 2022 pomohla Oděvní banka celkem 5 396 lidem v tíživé finanční situaci, v přepočtu na hmotnost jde o množství přesahující 21,5 tuny oblečení. 

Získávání oblečení

Darované oblečení jsme získali z firemních sbírek, které pro nás uspořádaly společnosti JTI, Amazon, Potex, Lidl, Fashion Arena, Husky, Česká spořitelna, Vodafone, Bridgewater, TV Prima, Penny, Nestlé, Pumax, Kara, ČEZ, Columbia, Favi, MZV, MPSV, Úřad vlády ČR, McKinsey, Zebra Technologies, BTL, Accenture, Moment a CVC Měšice.

Oblečení získáváme i od soukromých dárců, kteří se u nás “jen tak” zastaví a vyloží z auta své vytříděné kousky. Každý den k nám jezdí i dodávka Zásilkovny, která přiváží balíky s oblečením od dárců z celé České republiky, kteří zasílají oblečení naší Oděvní bance při využití kódu pro bezplatné zaslání Zásilkovnou. Dané svědčí o pokračující enormní solidaritě veřejnosti, za kterou jsem velmi vděčni. Celkově jsme za 78 dní fungování Oděvní banky dostali celkem 1 197 balíků, což odpovídá zhruba 6 tunám oblečení, které jsme obratem roztřídili.

Distribuce materiální pomoci

Naším hlavním distribučním partnerem je Federace potravinových bank, prostřednictvím které míří největší množství balíků s oblečením do celé ČR. Konkrétně jde o Potravinovou banku Džbánsko, PB pro Prahu a Středočeský kraj, PB Karlovarského kraje, PB Jihočeského kraje, PB v Olomouckém kraji, PB Central, PB Vysočina a PB Pardubice. Prostřednictvím jejich distribuční sítě jsme dodali 2 884 lidem v nouzi oblečení o hmotnosti 11,5 tuny.

Mezi další organizace, s kterými úzce spolupracujeme na distribuci oblečení, patří Azylový dům Mladá Boleslav, AD Mělník, AD Horáčkova, AD a NDC Příbram, AD sv. Terezie, AD Kralupy, AD Šromova, AD Zahradní město, Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2, Farní charita Praha 1, Centrum sociálních služeb Na Zámečku, Dům Dobra, ÚMČ Praha 10, MČ Praha 1, ÚMČ Praha 14, Centrum duševního zdraví, Romodrom, Centrum sociálních služeb Slunce, Naděje, Člověk v Tísni. Jejich prostřednictvím se materiální pomoc z Oděvní banky dostala k 2 132 osobám v nouzi.

V sídle Oděvní banky probíhá i přímý výdej materiální pomoci. Celkem jsme osobně vydali nebo odeslali Zásilkovnou přes 1,5 tuny oblečení. Po otevření se na nás s žádostí o pomoc obraceli nejčastěji uprchlíci z Ukrajiny, jednalo se o desítky osob denně. Nyní je situace už odlišná a s žádostí o materiální pomoc se na nás obracejí lidé ze všech ohrožených sociálních skupin. Jsou to samoživitelé, senioři, osoby bez domova, uprchlíci, rodiny ve finanční tísni i single osoby, které stěží zvládnou hradit zvýšené náklady a na oblečení už jim nezbývají finance. Okruh osob se zvětšuje v souvislosti s tím, jak narůstá zdražování bydlení, energií, potravin a dalších základních potřeb.

Spolupráce

Mezi naše hlavní partnery v rámci materiální pomoci patří společnost Potex. V roce 2022 jsme z jejich ikonických oranžových kontejnerů získali pro potřebné několik tun krásného oblečení, zároveň pro Oděvní banku zajišťují neméně potřebný odvoz textilního odpadu. 

Hlavním partnerem Oděvní banky je společnost JTI, která pokrývá významnou mírou většinovou část provozních nákladů v podobě nájemného, energií, výplat pracovníků a souvisejících nákladů na logistiku. Stejně tak na provoz Oděvní banky přispívají i jednotlivci, díky jejichž finančním darům a dlouhodobé materiální podpoře může Oděvní banka každý den pomáhat desítkám osob ve špatné finanční situaci.

Záštitu nad projektem Oděvní banky převzali: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo životního prostředí a primátor hl. m. Prahy.

DĚKUJEME každému, kdo vytřídil oblečení ze skříně a daroval ho do Oděvní banky.

DĚKUJEME každému, kdo se rozhodl finančním příspěvkem podpořit fungování Oděvní banky.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^