Novinky.cz: Tikající bomba. Přibývá lidí, kteří mají problém zaplatit bydlení

03. 03. 2024

Náklady domácností na bydlení loni o více než pětinu vzrostly, čím dál větší množství mělo problémy s jejich splácením. Větší potíže přitom zaznamenali jednotlivci a rodiny žijící v nájemních bytech. Důvodem byly především stále ještě vysoké náklady na energie.

„Výdaje na bydlení v posledních letech poměrně významně rostou,“ řekla Simona Měřinská z Českého statistického úřadu, který data zveřejnil. Podle ní do roku 2021 růst pozvolný, ale předloni se výdaje zvedly o více než desetinu a loni o takřka 22 procent. Měsíčně přitom domácnosti vydaly za nájem a energie v průměru 8299 korun. V nájemním bydlení to bylo 12 251 korun, tedy téměř třetina jejich čistých příjmů. Jestliže předloni vnímalo náklady na bydlení jako velkou zátěž téměř 18 procent domácností, loni podíl přesáhl 21 procent. Nejhůře situaci vnímali lidé v nájemním bydlení, těžkosti potvrdilo skoro 35 procent z nich.

„U samoživitelů a samoživitelek podle našich dat loni ke zlepšení finanční situace nedošlo. Naopak, mezi žádostmi o pomoc vidíme často rodiny, které dříve byly schopné zvládnout situaci svépomocí,“ potvrdila Právu Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek. „Bohužel se po třech letech provázených covidem nebo vysokou inflací a vysokými cenami energií ocitly v situaci, kdy musejí žádat o pomoc stát nebo neziskové organizace,“ dodala.
Velká část pomoci, kterou Klub svobodných matek poskytl, se týkala právě výdajů na nájem a energie. „Samoživitelé jdou často na dřeň,“ řekla Pavlousková. „Podle žádostí o pomoc, která nám chodí, mnoha samoživitelkám i přesto, že pobírají příspěvek na bydlení, zůstává na měsíc tři až pět tisíc korun. A z toho musejí zaplatit potraviny, léky, oblečení, věci pro děti, věci do školy nebo do školky,“ dodala.

Znění celého článku ZDE.

 

 

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^