Novinky.cz - Samoživitelky si s hlídáním dětí pomáhají přes aplikaci, kterou vymyslela jedna z nich

11. 03. 2020

S dětmi do 10 let je možné zůstat „na paragrafu“, ale jen za část platu. V Klubu svobodných matek přišli s nápadem „participativního“ hlídání dětí – pomůže k tomu i nová aplikace.

Uzavření základních škol ekonomicky zasáhne nejvíce například samoživitele, pro které není řešením ani zůstat „na paragrafu“ za 60 procent mzdy. „Z ošetřovačky mám jen 60 procent platu, takže zaplatím nájem a budu držet hladovku - a naprosto v rozporu s tímto nařízením je, že ekonomika má šlapat dál. Tohle je cesta, jak ekonomiku zlikvidovat,“ reagovala jedna ze svobodných matek.

„Když mají být doma, tak ať Babiš zařídí 100procentní nemocenskou, paragraf na děti… Když nemají být ve škole a hlídání není. Uvažují o tom vůbec?“ řekla jiná.

Někteří v úpravu zákona doslova doufají, soudí, že se jedná o výjimečný stav, takže vláda nechá mimořádně prodloužit ošetřování člena rodiny na neurčito... Mnohé maminky navíc pracují pouze na Dohodu o provedení práce se mzdou pod deset tisíc, ty tuto možnost ani nemají. Lidé se snaží vymyslet si nějakou výpomoc sami a navzájem.

Zmíněný Klub svobodných matek přiložil také ruku k dílu. Jedna z maminek zmínila, že mohou vytvořit v okolí vždy malou skupinku různých dětí a maminky vždy po dni se mohou v hlídání skupinky prostřídat. „Napadlo mne udělat solidární skupinky - zhruba 12 dětí a jedna maminka, co pohlídá ostatním i větší dítka. Ale to chce, abyste se v okolí znali,“ navrhla.

Domlouvání takové věci může napomoci nová aplikaci, kterou shodou okolností začátkem března Klub představil. „Spustili jsme minulý týden aplikaci pro propojování maminek ze stejných měst/lokalit,“ potvrdil Klub svobodných matek, který založila rovněž samoživitelka, Dana Pavlousková.

Do aplikace, která je v testovacím režimu, se přihlásíte, zapnete polohu a uvidíte maminky v okolí. Vyberete si a můžete se propojit: „Podle polohy se vám zobrazí seznam maminek, které jsou vám nejblíže. Pokud vás zaujme nějaká maminka, kterou byste chtěli více poznat, jednoduše jí napíšete.“ Desítky maminek už aplikaci používají.

Celé znění článku ZDE.

VÝDEJ ESHOPU A KANCELÁŘE

Mělnická 109, Líbeznice 250 65
(logistický park, admin. budova 2. patro)
+420 702 019 159
info@klubsvobodnychmatek.cz

FIREMNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
IČ 06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
ředitelka: Dana Pavlousková
Číslo účtu: 578344002/5500

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám