Neplatíš alimenty? Domácí vězení, z práce rovnou domů, chtěla by ministryně Maláčová

09. 07. 2020

Ministrině Maláčová by si přála pro neplatiče výživného domácí vězení a povinné víkendové brigády. S elektronickým náramkem z práce rovnou domů, žádní kamarádi ani hospoda.

V zajímavém rozhovoru v mfdnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), že by ráda přitvrdila vůči neplatičům výživného na děti. Už delší čas hledá způsob, jak přinut několik tisíc otců plnit své povinnosti, aniž by museli být odsouzeni do vězení.

„Řešením by mohly být náramky pro domácí vězení, aby neplatiči mohli maximálně chodit do práce a pak hned domů,“ uvedla ministryně v rozhovoru.

Kdo neplatí, musel by například povinně na víkendové brigády nebo prospěšné práce, ze kterých by se plat posílal na dluh na výživném.

Sáhla by i k dalším alternativním trestům a nebojí se je tvrdě okomentovat, soudně by navrhla zakazovat přístup na hokej nebo fotbal, zabavovala by např. lovecké nebo rybářské lístky.

„Byla bych prostě radikální. Pokud nebudeš platit, tak nazdar. Většina neplatičů tvrdí, že nemá peníze, ale fotbal nebo ryby si dovolit mohou,“ dodala.

Nápady jsou to zajímavé, ale v dohledné době nám matkám samoživitelkám zřejmě nepomohou, protože sama ministrině přiznává, že pro taková řešení nemá zatím politickou podporu. Zřejmě tedy zůstane jen u předvolebních návrhů.

Upínat se tedy můžeme jedině k vládnímu návrhu na náhradní výživné, o kterém jsme vás už informovali. Zákon, který čeká na projednání sněmovnou navrhuje, aby za neplatiče, kteří neplní svou povinnost, uhradil výživné stát až do výše 3000 Kč po dobu jednoho roku, pokud není hrazeno více než čtyři měsíce. Peníze by pak měl po dlužníkovi vymáhat stát.