Náš průzkum: Situace samoživitelek po 2 měsících korony

28. 05. 2020

Po dvou měsících korona krize se více než 65 % matek samoživitelek nachází v horší finanční situaci, třetina z nich si musela vzít půjčku. 60 % samoživitelek nemělo před krizí úspory vůbec žádné úspory. Necelá pětina samoživitelek žádala o pomoc stát, stejný počet se obrátil se žádostí o pomoc na neziskové organizace. 

65 % samoživitelek v průzkumu uvedlo, že jejich finanční situace se po dvou měsících korona krize zhoršila, 15 % má nezměněnou situaci a 16 % dotazovaných přiznalo dlouhodobé zadlužení. Situace zbývajících 4 % je lepší. Téměř dvě třetiny (58 %) samoživitelek neměly před krizí žádnou finanční rezervu. Jedna pětina (21 %) měla rezervu do 5 000 korun, necelá desetina (9 %) do 10 000 korun a úspory převyšující 10 tisíc korun mělo 12 % dotazovaných. Dvě třetiny z nich nemají finance na zaplacení letních táborů dětí.

Způsoby řešení finanční situace během krize byly různé: necelá pětina samoživitelek (19 %) žádala o pomoc stát, obdobně stejný počet (17 %) kontaktoval se žádostí o pomoc neziskové organizace. 19 % samoživitelek si vyjednalo odložení splátek (nájemného, půjček, apod.) a necelých 11 % dotazovaných se snažilo finanční situaci řešit příležitostnými brigádami. Krize paradoxně nejvíce postihla ty samoživitelky, které pracují a před krizí byly na státu zcela nezávislé.

Prvotních 60% ošetřovného a nemožnost dosáhnout na sociální dávky vzhledem k předchozím příjmům donutila třetinu z nich si vzít půjčku. Pouze 15% dotázaných uvedlo, že jsou na tom stále stejně, což jsou nejčastěji ti, kteří pracovali a neztratili příjmy ze zaměstnání. „Z mého pohledu je alarmující, že jedna třetina samoživitelek se musela zadlužit. Znamená to totiž, že podpora státu v této mimořádné situaci selhala. Jak jinak si to můžeme vysvětlit, když se velké procento z nich obracelo se žádostí o pomoc na neziskové organizace.

Korona krize nebyla něco, co si maminky způsobily samy, byla to vnější skutečnost, na kterou se snažily reagovat, jak nejlépe uměly, ale jejich možnosti byly limitované“, komentuje výsledky průzkumu zakladatelka a ředitelka Klubu Dana Pavlousková.

Jak vyplynulo z průzkumu, dvě třetiny (66 %) samoživitelek nemají aktuálně finance na zajištění prázdnin pro děti, ať v podobě letních táborů nebo výletů a podobných zážitků. Pouhá pětina stihla tábory zaplatit před korony krizí nebo na to financemi disponuje. „I v letošním roce pomůžeme dětem rodičů samoživitelů zažít hezké prázdniny a zaplatíme jim tábory, výlety a letní zážitky. Kdo by chtěl přispět, může i prostřednictvím našeho charitativního eshopu na www.klubsvobodnychmatek-obchod.cz, kde z každého prodaného produktu jde částka 100 korun právě na zmiňovaný program pomoci“, doplňuje Pavlousková.

Průzkum „Situace samoživitelek po dvou měsících korony“ probíhal od 15. do 21. května 2020 a zúčastnilo se ho 950 respondentů. Ankety se zúčastnily matky samoživitelky z celé České republiky.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^