Média

Všechna média

Kvůli covidu narostl počet samoživitelek a samoživitelů, kteří se dostali do finančních potíží. Často přišli o práci a jsou-li zrovna kvůli pandemii zavřené školy, musí sedět doma s dětmi. Rodiny už dávno vyčerpali finanční rezervy, pokud nějaké měly, a tak jim chybí peníze na základní věci, jako je nájem, potraviny nebo počítač na distanční výuku.

Půlka samoživitelek nebo samoživitelů řeší finanční potíže úsporami na jídle. Český rozhlas se vrací k alarmujícím výsledkům průzkumu, který jsme si na začátku letošního roku nechali zpracovat agenturou STEM. Z výsledků dotazování vyplynulo, že 6 z 10 samoživitelů se nachází v kritické finanční situaci.

Samoživitelé řeší finanční potíže za epidemie nejčastěji šetřením na jídle, dělá to polovina z nich. Častý je i odklad zdravotní péče, ukázal průzkum agentury STEM.

Dana Pavlousková v rozhovoru pro zprávy CNN Prima News hovořila o situaci samoživitelů v současné době. Odpovídala i na dotazy ohledně zvyšení krizového ošetřovného nebo jaká je úspěšnost žadatelů o státní pomoc v porovnání s neziskovým sektorem.

Být kosmetičkou byl Miroslavy sen. Tvrdě pracovala, aby si ho splnila a měla se s dcerou dobře. Covid ale mnohé změnil. Seznam Zprávám popsala, jak se z finanční jistoty dostala na finanční dno.

Nedostatečné finanční prostředky na kvalitní stravu, bydlení nebo na oblečení, každodenní rozhodování jak se postarat o dítě, kdy a kde pracovat, případně jak zajistit distanční výuku - to je realita neúplných rodin v Česku, kterým pandemie koronaviru výrazně zkomplikovala již často velmi problematickou situaci.

Akademie pro samoživitele OSVČ v pořadu České televize. Reportér David Vondráček natáčel několik dní s absolventkami Akademie Terezou ze Střihání psů Praha, Petrou z taneční školy Balladine a Janou z Profi úklid na míru.

Přinášíme vám reportáž o distribuci respirátorů, které jsme v rámci naší dlouhodobé spolupráce poskytli organizaci Sociálně aktivizační služby Milovice. Respirátory se tak dostali i k jejich klientům, klientům Nízkoprahového centra Milovice, Farní charity Lysá nad Labem, Spolku Kotva a Centra sociálních služeb v Lysé.

Polovina samoživitelů a samoživitelek si během posledního roku musela vzít půjčku, třetina odložila placenou zdravotní péči. To jsou jen některé z údajů, které dokazují, jak těžce na tuto skupinu dopadla koronavirová krize. Jedněmi z nejpostiženějších jsou pak rodiče, kteří podnikají jako OSVČ, ale nedosáhli na kompenzace.

Vstupní dveře přízemí panelového domu pokrývá velká fotografie dvou jorkšírů a obyčejně by už bylo v psím salónu nedaleko stanice metro Střížkov rušno. Před pandemií se tu za den vystřídalo klidně i 14 zákazníků, dnes Terezu Panošovou čeká stříhání 3 psů.

Na samoživitele se v době pandemie nevztahuje žádný speciální program. Můžou ale požádat stát o sociální dávky - třeba o mimořádnou okamžitou pomoc nebo ošetřovné. Neziskovky pomáhají s jídlem i bydlením. Klubu svobodných matek v druhé vlně přibylo mnoho žadatelů o pomoc.

Reportér Seznam.cz Petr Švihel s námi strávil odpoledne, kdy jsme ve Fashion charity shop zdarma rozdávali respirátory rodičům samoživitelům. Každý rodič samoživitel si odnesl krabičku s 25 kusy respirátorů.

Problémy na všech frontách hlásí v aktuálním průzkumu samoživitelé: musí šetřit na jídle, chybí jim peníze na nájem, problém mají i s technikou na distanční výuku.

Server Týden.cz převzal výsledky průzkumu, který pro Klub svobodných matek zpracovala agentura STEM. Problém s penězi samotní rodiče nejčastěji řeší šetřením na jídle a provozu domácnosti, půjčkou od příbuzných, odkládáním placené zdravotní péče, prodejem majetku či úvěrem.

Až 62 procent rodin samoživitelů vychází obtížně se svými příjmy, a tak šetří na jídle a domácnosti. Více než polovina z nich si musela vzít půjčku, třetina nemá peníze na kvalitní stravu, oblečení nebo musela odložit placenou zdravotní péči. Dana Pavlousková pro CNN Prima News zveřejnila první výsledky našeho průzkumu.

Více než tři pětiny samoživitelek a samoživitelů obtížně vycházejí s příjmem. Podíl za epidemie vzrostl. Problém s penězi samotní rodiče nejčastěji řeší šetřením na jídle a provozu domácnosti, půjčkou od příbuzných, odkládáním placené zdravotní péče, prodejem majetku či úvěrem. Ukázal to průzkum agentury STEM.

(náš obchod Fashion Charity Shop)
infolinka: 800 99 55 11