Média

Všechna média

Situace pro samoživitele se po Covid krizi nelepší, bohužel naopak. Přicházejí o práci, musí zaplatit nedoplatky a potraviny se zdražují.

Krize zasáhla přímo nebo nepřímo každého, jednou z více ohrožených skupin jsou ale samoživitelé. Právě jim se snaží pomoci Klub svobodných matek, který jim zajišťuje finanční i materiální pomoc, nabízí právní poradnu nebo individuální sociální pomoc. Samoživitelé nemusí být ale jen ženy, podotýká ředitelka klubu Dana Pavlousková.

Samoživitelství není žádná prohra. Bohužel v naší společnosti i nadále narážíme na názor, že se jedná o životní neúspěch. "Nikdy se nerouhej, nikdy nevíš, co ti život přinese," cituje svoji babičku zakladatelka Klubu svobodných matek, Dana Pavlousková.

Koronavirovou krizí to zdaleka nekončí. Krize, která ji nyní následuje zasáhla ženy více než muže, varuje Mezinárodní měnový fond. Nejvíce zasaženou skupinou jsou opět matky samoživitelky.

Pro nikoho není novinkou, že samoživitelé často nevyjdou se svými příjmy a koronakrize jejich problémy jen prohloubila. Zakladatelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková v rozhovoru vysvětluje, kde je problém a jakou pomoc samoživitelé skutečně potřebují.

Přes 30% maminek samoživitelek se v průběhu koronakrize muselo zadlužit, protože neměly na jídlo nebo na nájem. Důvodů je více - nízké příjmy, které se pohybují pod hranicí 20 tisíc korun, bývalý partner odmítající platit alimenty a nedostatek flexibilních pracovních míst na trhu práce. S tímto základem není prostor si vytvářet finanční rezervy a pomoc od státu je bohužel nedostačující. A nádavkem jsou samoživitelky často stigmatizovány moralizováním typu "stejně si za to můžou samy".

Nouzový stav přivedl mnoho rodin samoživitelů do finančních potíží. Žádnou výjimkou nejsou rodiny, kde nejsou prostředky na jídlo ani na nájem. Mnoho matek samoživtelek přišlo o práci a třetina z nich se musela zadlužit. Přestože nouzová opatření již skončila mnoho z nich, např. v Plzeňském kraji, se potýká s uvedenými problémy i nyní.

Následkem pandemie koronaviru se více než 60% matek samoživitelek ocitlo v horší finanční situaci než před ní. Třetia z nich si dokonce musela vzít půjčku. Nejvíce postižené jsou paradoxně ty, které před krizí pracovaly a byly nezávislé na státu.

Petra Krainová, ředitelka komunikace Klubu svobodných matek odpovídala na otázky, jakou formou pomoci Klub rodičům samoživitelům poskytuje.

Pro matky samoživitelky byla omezení kvůli koronavirové epidemii jen začátek, špatné časy je teprve čekají, předpovídá Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek v rozhovoru pro MF DNES. Třetina se musela během posledních měsíců zadlužit, což představuje významné riziko dluhové spirály, upozorňuje ředitelka organizace pomáhající svobodným matkám.

Pomoc státu měla být mimořádná a okamžitá, ale tyhle přívlastky se nenaplnily. Úřednice samoživitelkám říkaly, ať žádost ani nezkoušejí podávat, líčí ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Peníze a čas. To jsou dva největší strašáci všech rodičů, kteří své děti vychovávají sami, bez partnera. „Téma samoživitelství není atraktivní, lidé tento problém nechtějí vidět.

„Smlouvu na půjčku jsem uzavírala na ulici. Paní seděla v autě s rouškou a já jsem jí to podepisovala tak, že jsem stála venku u auta. Peníze mi dala hotově,“ svěřuje se třicetiletá svobodná matka Adéla. A bylo to. Nouze, pochybná půjčka a z pár tisíc je během chvíle nesplatitelný dluh.

Po dvou měsících opatření kvůli pandemii si podle aktuálního průzkumu 65 procent samoživitelek výrazně finančně pohoršilo. Více než polovina dospělých, kteří jsou sami na děti, neměla před krizí žádnou rezervu. To vedlo k tomu, že se třetina z nich zadlužila. Průzkum si nechal udělat Klub svobodných matek, probíhal od 15. do 21. května a zúčastnilo se ho 950 respondentů.

Velká část matek samoživitelek vychází s penězi jen velmi těžko i za "běžného" provozu, opatření a omezení spojená s koronavirem byla pro řadu z nich obrovskou ranou. Dokazuje to i příběh pětatřicetileté matky malého Petříka.

Po dvou měsících korona krize se více než 65 % matek samoživitelek nachází v horší finanční situaci, třetina z nich si musela vzít půjčku. 60 % samoživitelek nemělo před krizí úspory vůbec žádné úspory. Necelá pětina samoživitelek žádala o pomoc stát, stejný počet se obrátil se žádostí o pomoc na neziskové organizace.