Média

Všechna média

Míra potřebnosti i solidarity je bezprecedentní, říká šéfka klubu samoživitelek Dana Pavlousková, která v rozhovoru odpovídala na otázky redaktorky Markéty Plíhalové.

Rozhovor s Danou Pavlouskovou, ředitelkou Klubu svobodných matek.

Mural autorů Tron a X-dog zdobil stěnu Křižíkova pavilonu na pražském Výstavišti. V půli měsíce listopadu putovala jeho část na nádvoří Muzea Kampa a čeká na charitativní aukci, která se uskuteční ve středu 9. prosince.

Sehnat alespoň jeden vánoční dárek pro dítě, je pro mnohé ze samoživitele tíživá skutečnost. Rodiče, kteří se ocitli bez příjmu a ještě jsou na chod celé domácnosti a péči o děti sami se s tímto problémem skutečně potýkají. Jaké budou letošní Vánoce pro rodiny samoživitelů?

Klub svobodných matek figuruje mezi nejlepšími neziskovými organizacemi v České republice.

Dana Pavlousková už tři roky vede Klub svobodných matek a pomáhá samoživitelům v nouzi. Měsíčně dostává stovky žádostí o pomoc. V rozhovoru odpovídala na otázky redaktora Jiřího Hovorky, například jak pomáhá stát nebo jak se změnil typický žadatel o pomoc.

Koronakrize se dotkla 80 % samoživitelů, 40 % z nich přiznalo, že pomoc rodiny a známých je pro ně klíčová. V době první vlny pandemie jich přišlo o práci celých 11 %.

Ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková odpovídala na otázky jako např. jaký dopad měla koronakrize pro samoživitele. Samoživitelé jsou skupinou, která si jen velmi těžko vytváří finanční rezervy. Proto už i jarní vlna pro ně znamenala významný zásah. Mnoho z nich přišlo o zaměstnání, zůstali doma s dětmi a možnost přivýdělku pro ně byla nereálná. Nyní se situace opakuje, ale v jistém smyslu je dopad daleko tvrdší.

Klub pomáhá matkám i otcům samoživitelům napříč republikou, tudíž tuto problematiku má zmapovanou. Ředitelka Klubu Pavlousková je v kontaktu i s ministerstvem práce a sociách věcí a úřady práce a snaží se jednat o větší podpoře pro rodiče samoživitele.

Odkaz na celý rozhovor najdete ZDE.

Dámská luxusní a stylová móda má nový obchod, který stojí za povšimnutí. Najdete zde kousky od designérů a jejich koupí pomůžete rodinám samoživitelů.

Klub svobodných matek otevřel svůj první charitativní obchod. Výtěžek z prodeje pomáhá rodičům samoživitelům a jejich rodinám. Součástí je i návrhářka Zuzana Osako, která má v obchodě aktuálně pop-up své značky Tradice.

Situace samoživitelů je nyní, díky Covidu, ještě komplikovanější. Ale naštěstí jsou i neziskové organizace jako Klub svobodných matek, které jim aktivně pomáhají, a to nejen finančně.

Samoživitelé jsou ve velmi složité situaci. Většině z nich klesly příjmy, partneři výživné neplatí, vláda pomoc odmítá.

Z průzkumu Klubu svobodných matek vyplynulo, že pětina rodičů samoživitelů během covidu přišla o zaměstnání. Ještě v květnu potvrdila zadlužení jedna třetina, ale v srpnu to byla již polovina samoživitelů. Dana Pavlousková, ředitelka Klubu zdůrazňuje, že samoživitel se nerovná nutně člověk v nouzi.

Alena Schillerová řekla v rozhovoru pro CNN Prima News, že matky samoživitelky podvádějí kvůli dávkám. Uvedla, že celá řada samoživitelek nežije s partnerem, jen aby měly výhody a možnost čerpat sociální dávky. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat.

Návrhy skupin pro maminky, které hledají inspiraci na internetových fórech.

Jana Mrákotová k výroku ministryně financí ohledně samoživitelů, kteří tahají peníze ze státu.

Samoživitelky, dle ministryně financí, Aleny Schillerové, zneužívají sociální dávky, takže se nevyplatí jim pomáhat. Když si vše spočítáme, je jasné, že i kdyby se podařilo lstivým samoživitelkám obejít systémové překážky, ze státní pokladny nic neubude. Horší to je s důstojností těch nejslabších.

(náš obchod Fashion Charity Shop)