Média

Všechna média

České domácnosti nemají našetřeno a nemají z čeho si naspořit. Rodinné úspory se už dotýkají i oblékání dětí nebo jejich volného času. Třetina rodin by zvládla sotva měsíc, pokud by jim nečekaně vypadl příjem. Na sociálních dávkách je zcela závislý každý šestý samoživitel nebo samoživitelka. Ovšem stejný podíl, tedy zhruba 15 procent úplných rodin, dávky pobírá také. Rodiny přitom pomoc státu považují za nedostatečnou. Vyplývá to z rozsáhlé Zprávy o rodině, kterou tento týden představily odbornice z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA).

Pětačtyřicetiletá Simona vychovává třináctiletá dvojčata. Jejich otec neplatí pravidelně alimenty a Simona domácnost sama z platu prodavačky a přídavků na děti jen taktak utáhne. Mimořádné výdaje si dovolit nemůže, naspořit není z čeho a představa, že by přišla o práci, je jeden z jejích největších strašáků. „Jenom doufám, že mi neklekne žádný ze spotřebičů. Už když jsem musela řešit rozbité dětské brýle, byl to problém,“ přiznává Simona.

Nejvyšší částky platí rozvedení rodiče na dítě v Praze 2, největší podíl z příjmů v Praze 7. Naopak nejmírnější jsou soudy o výživné v Lounech nebo v Jeseníkách, ukazují nová data Ministerstva spravedlnosti.

Rozhovor s ředitelkou Klubu svobodných matek Danou Pavlouskovou a šéfredaktorkou titulu Blesk pro ženy Marií Dvořákovou na téma společné spolupráce v oblasti pomoci rodinám samoživitelů.

Pečující rodiče popisují, že si musí vystačit s výživným, které i přes zdražování roky nevzrostlo. Ze soudního přezkoumání mají obavy, kvůli reakci bývalých partnerů.

Rozhovor ředitelky Klubu svobodných matek Dany Pavlouskové o aktivitách neziskové organizace, Oděvní banky a charitativních obchodů Fashion Charity Shop.

Náklady domácností na bydlení loni o více než pětinu vzrostly, čím dál větší množství mělo problémy s jejich splácením. Větší potíže přitom zaznamenali jednotlivci a rodiny žijící v nájemních bytech. Důvodem byly především stále ještě vysoké náklady na energie.

Raiffeisen stavební spořitelna rozdělila přes půl milionu korun mezi potřebné neziskové organizace. V letošním roce se rozhodla poskytnout největší dar organizaci podporující svobodné matky a organizaci poskytující dluhové poradenství, také finančně podpořila oblasti jako paliativní péče či výcvik asistenčních psů.

Neziskové organizace se snaží pomáhat, kde mohou. Klub svobodných matek se specializuje na jednu z nejohroženějších skupin v sociálních oblastech. Vysoká inflace, zvyšování cen energií, zdražování potravin, nedostatek flexibilních pracovních úvazků atd. To vše ohrožuje existenci svobodných matek a dalších skupin obyvatel.

Reportáž TV Prima o tom, jak rodiny samoživitelů zvládají náklady na pořízení vánočních dárků pro děti. Celá reportáž ke shlédnutí ZDE

Nakupujete v second handech? Jestli ne, je na čase to změnit. Stylový second hand Fashion Charity Shop má totiž hned několik pro, které vás mohou přesvědčit. Oblečení je jako nové a všechen výtěžek z jeho prodeje pomáhá rodičům samoživitelům. My jsme za vás e-shop otestovaly.

Spojení byznysových korporací se světem neziskových organizací je dnes standardní záležitostí. Zájem přitahují především ty projekty, kde je synergie využita na 100 %, jako v případě projektů Fashion Charity Shop a Oděvní banky pod taktovkou společnosti JTI a neziskové organizace Klub svobodných matek. Eva Prokešová a Dana Pavlousková se shodují, že pomáhat ostatním potřebujeme vlastně všichni.

Loni v létě založil Klub svobodných matek Oděvní banku. Projekt inspirovaný již roky fungující potravinovou bankou si rychle získal přízeň drobných dárců, byznysu i státních úřadů. Podporují ho značky jako Columbia, Husky či Zásilkovna. Hlavním partnerem je Japan Tobacco International. Sbírky oděvů mezi sebou pořádají zaměstnanci ministerstev i Úřadu vlády. Jen za první pololetí letošního roku banka rozdala potřebným, zejména rodičům samoživitelům a seniorům, přes 20 tun odloženého zboží. „Celkově to bylo přes pět tisíc krizových balíčků,“ popisuje manažerka provozu Oděvní banky Veronika Kyptová.

V úterý 28.3. vystoupila ředitelka Klubu svobodných matek společně se seriálovou představitelkou samoživitelky oblíbenou herečkou Zuzanou Vejvodovou v ranním pořadu TV Nova Snídaně k aktuálním problémům samoživitelů a nadcházející charitativní sbírce "Daruj oblečení správně" v OC Letňany.

Část rodin si nemůže dovolit kvůli napjatým rozpočtům poslat své děti na školy v přírodě. Obrací se proto i na neziskové organizace.

Nezisková organizace Klub svobodných matek dlouhodobě podporuje rodiče samoživitele a jejich děti. V Praze otevřela už druhý charitativní obchod, tentokrát zaměřený na dětské věci. Ty tu nejen koupíte, ale můžete je přijít i darovat. Peníze z prodeje pak pomáhají sociálně slabším rodinám.

Charitativní obchody provozuje i Klub svobodných matek. Letos přidal další dvě prodejny pod značkou Fashion Charity Shop. Pobočku s dětským oblečením otevřel v pražských Holešovicích kus od té první s dámským oblečením, která funguje třetím rokem.

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.

infolinka: 800 99 55 11