Máte doma vzteklouna a nevíte, jak si s ním poradit?

29. 08. 2020

Asi každá maminka se setkala s dobou, kdy se v různém věku dítěte objevilo jedno z nejtěžších období, a to období dětského vztekání. A většina potvrdí, že je to docela nápor na psychiku, protože vztek a vzdor se objevují i v naprosto banálních situacích (dítě nedostane teď hned rohlík v obchodě, chtělo marmeládu jahodovou a ne meruňkovou, nemůže najít plyšáka, apod.)

Rada našich babiček velela dítě nechat prostě být, aby dalo průchod svým emocím. Pokud opomineme, že vztekání je velký nápor na nervy rodiče, tak podle některých studií  není u malých dětí tento postup příliš doporučovaný. Dlouhý a intenzivní pláč může zvýšit riziko výskytu ADHD, tj. poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou.

A co tedy radí různí odborníci, jak nejlépe zvládnout dětský vztek?

1. První pravidlo v podstatě navazuje na již zmíněnou radu babiček, a to nevěnovat dítěti plnou pozornost. A to právě z toho důvodu, že v okamžiku vzteku, kdy dítě dává průchod svým silným emocím, nás rodiče stejně moc nevnímá. Navíc v některých situacích platí, že pokud dítě nemá publikum, vztekat se ho tolik "nebaví".
  2. Za vztekání dítě netrestejte, nebude to mít žádný efekt. Nastavujte rodičovské mantinely a pravidla, ale trest za vztekání dítě nepochopí. Mezi rodiči rozšířené plácnutí nebo šťouchnutí jen vyvolává další negativní odezvu a zakládá na budoucí agresivní řešení neznámých situací.
  3. Neodcházejte, i přes vaše nervy na pochodu, z místnostni, ve které dítě je. Psychologové zvláště u malých dětí tuto variantu nedoporučují, protože ačkoliv je dítě tzv. na zabití, ve skutečnosti potřebuje Vaši ochranu a blízkost, protože jeho vlastní negativní emoce jsou pro něj velkou neznámou a vyvolávají v něm strach.
  4. Nenechte se "vytočit" a nekřičte, protože pokud bude reagovat rozčileně, bude to ještě horší. Jinými slovy Vaše zlost vztekání dítěte ještě zvýší a navíc, pokud se uchýlíte k nějakému výraznějšímu trestu, mohlo by vás to později mrzet.
  5. Zkuste odvést pozornost dítěte k čemukoliv jinému.
  6. Pokuste se - pokud to situace dovoluje - dítě obejmout a dát mu pocit, že jste " s ním".
  7. Vyzkoušejte metodu "zrcadlení" - cílem je neukázat dítěti Vaše negativní pocity, ale pomocí přehnané mimiky a gest během vztekání můžete dítě dovést do okamžiku překvapení, kdy s vlastním vztekáním přestane.
  8. Neustupujte v situacích, kdy vztek má být nátlak pro to, aby dítě dosáhlo svého. Bude tomu rozumět tak, že vztek je ten správný nástroj pro to, aby bylo po jeho.
  9. Po odeznění návalu vzteku si zkuste s dítětem rozumně promluvit s cílem zjistit, co bylo příčinou (myšleno emocionálně).