Lidovky.cz - ‚Odříznuté od financí.‘ Zoufalé samoživitelky řeší, kde vzít na jídlo i nájem

14. 04. 2020

Poté, co se zavřely školy, zůstala většina samoživitelek s dětmi doma a kvůli pandemickým opatřením často bez příjmu i finančního polštáře. Jakékoliv výpadky v příjmech jsou pro některé existenční. Nejvíce se nůžky rozevírají pro ty, které pracují formou brigád.

To je i případ Hanky M. z Prahy, matky osmileté dcery a šestiletého syna. „Jsme odříznutí úplně od všech financí. Pracovala jsem v restauraci jako servírka na dohodu o provedení práce, což je teď průšvih,“ říká žena, která s dětmi dříve žila v azylových domech, nyní třetí měsíc v podnájmu. Děti má ve střídavé péči po šesti týdnech, jejich otec je ale cizinec a uvázl za hranicemi.

„Navíc už půl roku nezaplatil výživné. Jelikož je určené vysoké výživné 20 tisíc měsíčně, tak přestože je na něj uvalená exekuce, kterou můžu úřadům doložit, zaniká mi kvůli tomu zřejmě nárok na hmotnou nouzi,“ vypráví Hanka M. Jak pro Lidovky.cz potvrdila advokátka Daniela Kovářová, začalo zároveň přibývat výpadků na výživném ze strany otců, kteří sami přišli v koronavirové krizi o výdělky. Radí, aby se mezi sebou rodiče pokusili domluvit.

Celé znění článku ZDE.