Květnová pomoc pro 173 rodin

03. 06. 2022

V květnu zamířila pomoc naší neziskové organizace do 173 neúplných rodin. Finančně jsme pomohli částkou přesahující 900 tisíc korun celkem 112 sólo rodičům.  Dalších 61 rodin jsme vybavili materiální pomocí. K sólo rodičům a jejich dětem zamířilo zejména oblečení, ale i třeba plenky nebo spacáky na letní výpravy.

Prázdniny se blíží

O tom, že se blíží prázdniny, nás přesvědčuje nejen datum v kalendáři, ale i počet žádostí o pomoc s úhradou letního tábora. Poprvé v letošním roce jsme zaznamenali více žádostí o pomoc s úhradou tábora než žádostí o příspěvek na nákup potravin. Na prvním místě stále zůstává žádost o pomoc s úhradou nákladů spojených s bydlením.

Z našeho květnové průzkumu vyplynulo, že jedné čtvrtině samoživitelů zbývají po zaplacení nákladů na bydlení pouhé 2 000 korun na veškeré další výdaje. Za dva tisíce měsíčně se nedá nakoupit jídlo, drogerie, oblečení, zaplatit kroužky, obědy ve školce a školce a všechny další nečekané výdaje.

Žádostí o pomoc plné zoufalství

Samoživitelé jsou v začarovaném kruhu existenčních potíží. Každý měsíc zvládají vše poplatit s vypětím všech sil. Jen měsíc skončí a oni si mohou na vtěřinu oddechnout, začíná tento bludný kruh opět od začátku. Čteme o tom každý den v žádostech o pomoc, jejichž počet se každý měsíc zvyšuje.

"Od června bych měla podepsat smlouvu na DPP. Hledám ještě druhou práci, protože s jednou to neutáhnu. Od června se mi zvyšují náklady na bydlení ze 17 300 na 18 340 korun. Bydlím se synem v Praze, v prostém 2KK, který má jen 37 metrů. Teď v květnu jsem měla příjem 15 tisíc. Alimenty mi nechodí, otec syna dluží na výživném. Situaci řeším. Do konce května musím uhradit nedoplatek 8 503 korun za vyúčtování služeb za rok 2021. Do minulého měsíce mi se vším pomáhal můj tatínek, synův děděček. Ten ale 2. května tragicky zemřel při dopravní nehodě. Musela jsem se zadlužit, abych mohla zajistit pohřeb. Je to pro mě hrozně těžké období. Prosím pomozte nám."

Mamince Kláře a jejímu Domčovi jsem přispěli na nedoplatek za služby a majitel bytu jim díky tomu prodloužil nájemní smlouvu na další období.

"Dobrý den, chtěla bych požádat o příspěvek na příměstský tábor pro mou dceru, který by alespoň částečně vykryl letní prázdniny. Pracuji jako účetní, naštěstí mi zaměstnavatel často umožňuje práci z domu, ale nemůžu tak pracovat celé prázdniny. V naší obci přes léto mateřská škola nefunguje. Mám výplatu 24 tisíc, ale když vše poplatím a nakoupím, nezbyde mi nic, co bych mohla odložit stranou na platbu příměstského tábora."

Příspěvek na tábor není určen jen pro "puberťáky". Na příměstský tábor mohou vyrazit i děti školkou povinné, tak jako v tomto případě, kdy jsme pomohli s úhradou sólo máme Gabriele.

Děkujeme za pomoc

Děkujeme všem, kteří pomáhají společně s námi. Finanční podporu jsme v květnu obdrželi od společností JTI, Prona - Služby Kladno a Patricie Pagáčové, která pro nás soutěžila v TV pořadu Na lovu. Za materiální pomoc děkujeme Dock House, Ambiente a Naše Maso.

KANCELÁŘE A OBCHOD PRAHA

obchod Fashion Charity Shop