Které sociální sítě používají i přes zákaz děti mladší 13 let

22. 07. 2020

Jak jsou na tom vaše děti s internetem? Stal se běžnou součástí jejich života a jenom vám říkají, jaká jsou nová videa na Youtube a posty na Facebooku? Pozor, podle provozních podmínek mají děti mladší 13 let zakládání profilů zakázané.

Průzkum společnosti Avast a známého youtubera Jiřího Krále ukázal, že v České republice jsou děti ve věku od 9 do 12 let průměrně na třech různých sociálních sítích, i když je to proti pravidlům!

Žebříček sociálních sítí od dětí do 13 let

1. Jednoznačně vede Youtube s 90% dětí.
  2. Instagram navštěvuje 80% dětí.
  3. Novinku TikTok používá 65% dětí.
  4. Facebook ztrácí, jen lehce přes polovinu a většinou kvůli Messengeru.

Proč je vstup dětí omezený

Vstup na sociální sítě je obecně uvětšiny provozovatelů v podmínkách omezen na 13 let, kdy už je dítě vyspělejší, aby rozeznalo realitu. Z průzkumu vyplynulo, že skoro polovina dětí pod 13 let přes sociální sítě komunikuje s naprosto cizími lidmi nebo dokonce predátory, před kterými je musíme chránit.

Často se totiž stává, že děti jsou přesvědčené, že komunikují s nějakou konkrétní osobností, zatímco se jedná o falešný profil. Dané osobě pak poskytnou řadu soukromých informací či fotografií, v horším případě si domlouvají schůzky.

Stejně tak děti používají různé chaty (až 40 %) a více než 15 % v jich v minulosti poskytlo svá hesla k on-line účtům kamarádům. Stanovená věková hranice 13 let má tedy svůj dobrý důvod, děti jsou na internetu snadným terčem útoků.

Otestovat vlastní bezpečnost můžete na stránkách projektu https://www.budsafeonline.cz, vyzkoušejte to se svými dětmi.