Kde jako samoživitel hledat práci

31. 08. 2020

Podle statistik bylo před krizí v České republice jen 300 000 nezaměstnaných, toto číslo se ale na podzim dramaticky změní, proto je dobré být při hledání aktivní.

U matek samoživitelek je to o to složitější, že mají omezení související s péčí o své děti. Pokud hledáte práci, třeba i na zkrácený nebo flexibilní úvazek, přinášíme návrhy, kde se rozhlédnout.

Trh práce se mění a nestačí koukat jen na inzeráty na tradičních pracovních portálech:

V první řadě je dobré identifikovat, jestli Vaše profesionální zkušenosti a kvalifikace lze zařadit do nějaké konkrétní profesní skupiny, a podle toho hledat například v oborových asociacích.

- Jste zdravotní sestra? Nabídky práce sledujte nejen v nejbližších nemocnicích, ale i na stránkách Asociace zdravotních sester.

- Pracujete ve státní samosprávě? Nezapomeňte koukat na pravidelně vypisované volné pracovní pozice na vašem obecním, městském či krajském úřadě.

- Jste sociální pracovnice? Hledejte nejen přímo u sociálních organizací, které vás zajímají, ale pracovní nabídky jsou dostupné například i v časopise Sociální práce nebo u České asociace streetwork.

- Máte odborný profil účetní nebo fakturantky a nechcete jít pracovat do soukromé firmy, protože vás láká jistota státní správy? Sledujte webové stránky jednotlivých ministerstev, která zveřejňují volné pracovní pozice.

- Jste fotografkou? Zkuste www.fotoprofici.cz .

- Patříte mezi výborné kadeřnice? Hledejte na portále www.salony-krasy.cz .

V neposlední řadě je vhodné sledovat i různé profesní skupiny na Facebooku s nabídkami volných pracovních míst a nezapomenout na základní pravidlo, že práci hledáte vy a ne ona vás. Musíte o sobě dát vědět a lepší proaktivně obeslat preferované firmy s nabídkou svého životopisu, protože často existuje poptávka po nových zaměstnancích, ale není veřejně publikovaná.