Jaký je ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

18. 07. 2018

Hodně maminek poté, co zvládnou péči o své první dítě, přemýšlí o tom, zda si nepořídit další. Jaký je ale ideální věkový rozdíl mezi dětmi? Rok, dva, tři nebo více? Pokud se rozhlédneme okolo sebe, věkové rozdíly sourozenců jsou různé.

Argumenty se různí

Pokud tuhle otázku budeme konzultovat s kamarádkami, kolegyněmi, vlastní mámou, tak každá bude horovat pro jinou variantu. Zastánkyně té nejkratší možné časové varianty mohou poukazovat na skutečnost, že to "člověk bude mít rychle za sebou" a že si děti budou moci spolu jako vrstevníci hrát.

Dalším obvyklým argumentem bývá čerstvé použití věcí po prvním miminku. Zastánkyně většího věkového rozdílu poukazují naopak na to, že si od péče o malé miminko radši na chvíli odpočinou, než se vrhnou do dalšího kolotoče nespaní, kojení, mateřské a rodičovské dovolené.

Stejně tak větší dítě pak může částečně pomoc s péči o mladšího sourozence. Jaká je tedy nejlepší doba věkového rozestupu mezi dvěma sourozenci? Odpověď na tuhle otázku víte jenom vy sama. Záleží jenom a jenom na Vás a na Vaší životní situaci, jestli a kdy zase "do toho jít".

Rozhodnutí musí být individuální

Pokud člověk nemá financí nazbyt a potřebuje se vrátit co nejdříve do práce, není početí dalšího dítěte vhodné řešení. Naopak pokud Vaše mateřské pudy jsou silné a životní situace Vám nebrání pomýšlet na druhého potomka, tak proč ne? V neposlední řadě jsou pak výjimečné případy, kdy je další miminko na cestě, aniž by to člověk plánoval, a pak je to jenom o tom, jak vše s grácií zvládnout.

Podle psychologa Mgr. Ing. J. Jury ideální věkový rozdíl mezi sourozenci neexistuje: "Tento názor mohou zastávat rodiče, kteří považují věkový rozdíl svých dětí za ten nejlepší, protože jsou spokojeni s tím, jak si to zařídili. Z praktické stránky můžete přemýšlet o věkovém rozdílu, který bude optimální pro vás jako rodiče, pro vaši pohodu nebo organizaci času, optimální pro děti a jejich vývoj, hraní, učení, apod. Věkový rozdíl může být malý (do 2 let), střední (okolo 3 let) a větší (4 - 6 let). Při věkovém rozdílu šest a více let již obvykle nevzniknou typické sourozenecké vztahy a jedná se tím pádem spíše o dva jedináčky.