Jak v dnešní době sehnat dětského zubaře?

05. 08. 2020

Fenomén nedostatku zubařů pro dospělé, ale především pro dětské pacienty nadále pokračuje, pojišťovna vám ho však musí zajistit.

Proč chybí zubaři?

Důvodem nedostatku stomatologů je, že řada starších odchází do penze a mladší se stěhují z odlehlých regionů do větších měst. Podle statistik například ve Středočeském kraji na jednoho zubaře připadá až dva tisíc pacientů.

Nejčastěji se v zubních ordinacích dozvídáme, že nové pacienty nepřijímají. Podle zákona o zdravotních službách vás lékař při překročení jeho únosné lékařské kapacity může odmítnout, ale je povinen vydat o tom písemnou zprávu. V opačném případě mu hrozí pokuta.

Pojišťovna zubaře musí zajistit

Díky zdravotnímu pojištění máte ale právo na zajištění dostupnosti hrazených služeb, vaše zdravotní pojišťovna má povinnost vám zajistit dostupného zubaře v místě vaše bydliště nebo blízkém okolí. Stejně tak vašemu dítěti, u kterých se zubaři z důvodu větší náročnosti péče vymlouvají nejvíce.

Jak tedy postupovat krok po kroku?

1. Najděte si adresy zubařů v místě vašeho bydliště nebo dostupném okolí.
  2. Poptejte se v naší Facebook skupině nebo jiné lokální skupině na zkušenosti.
  3. Vybraného zubaře oslovte s žádostí o registraci.
  4. Pokud vás odmítne, upozorněte ho na zákonnou povinnost vás přijmout, resp. chtějte vědět důvod.
  5. Nechte si vystavit písemné potvrzení, resp. zprávu o odmítnutí. Pokud lékař odmítne, můžete ho upozornit na jeho povinnost zprávu vystavit s tím, že v opačném případě podáte informaci pojišťovně.
  6. Informujte pojišťovnu a požádejte jí o doporučení dostupného lékaře, který vás přijme, s upozorněním na její povinnosti tuto službu zajistit.

V praxi jde o nepraktický postup a pravděpodobně vám jiné maminky na našem Facebooku poradí lépe, než pojišťovna. Přesto je dobré o této jejich povinnosti vědět, možná ji budete muset v nouzi využít.