Jak si udržet úroveň na mateřské a neztratit šance na zaměstnání

14. 08. 2020

Všechny dobře známe stereotypní kolotoč na mateřské dovolené. Nakrmit, přebalit, vyprat, uklidit a tak pořád dokola. Takhle to ale být nesmí, jinak časem zapomenete i mluvit jako dospělá žena a zhošíte si šanci se vrátit do práce.

Pro matky samoživitelky je období mateřské dovolené ještě složitější než v běžné rodině, kde se vrátí partner z práce a žena si s ním může normálně promluvit. Matka, která je sama a věnuje se malému dítěti, se postupně uzavírá do kolotoče mateřství.

S tím je ale třeba bojovat, jinak se váš život smrskne jen na péči o dítě, brzo ztratíte pracovní návyky, začnete žvatlat jako váš potomek a snížíte si tak šance na návrat do práce. Je důležité se věnovat sama sobě a neomlouvat se nedostatkem času.

Zůstaňte krásná

Známe to všechny dobře. Na mateřské dovolené máme dojem, že se není pro koho malovat, na doma postačí vytahané leginy a než jít ke kadeřníkovi, radši koupíme plenky. Tak takhle ne, milé dámy! Každá jsme krásná, mateřstvím máme rozkvétat a ne zapomínat na sebe. Od počátku si nastavte alespoň hodinku denně na péči o své tělo i ducha. Namalujte se, zaskočte s kamarádkou na kávu mimo domov a také pravidelně cvičte.

Zůstaňte společenská

Pískoviště, dětská doktorka a nákupy potravin nejsou jediná místa, kam můžete s miminkem chodit. Vyzkoušejte jít do lesa, zajezděte si na bruslích i s kočárkem, zajděte do kavárny s dětským koutkem. Podívejte se po obchodech, i když nic nekoupíte, vyzkoušejte si hezké oblečení. Vaše dítě se bude učit sociálním kontaktům, prospěje to jeho vývoji a vám vyčistí hlavu.

Zůstaňte chytrá

Nesmíte zakrnět! Vzpomeňte si, co jste měla ráda před mateřstvím a cvičte mozek. Přečtěte si každý den pár stránek knihy nebo časopisu, ale ne v mobilu, nebo skončíte pokaždé na Facebooku :-). Knihy nemusíte kupovat, navštivte třeba knihovnu, půjčujte si knihy od kamarádek. Čtení neskutečně uklidňuje a také zabrání, abyste nemluvila za rok jako vaše batole.

Sledujte události okolo vás, společnost, politiku, cokoli, co vás může bavit, abyste neztratila přehled až dorazí kamarádka na pokec. Neřešte jen své miminko, ale i jiná témata, ačkoli se zdá mateřství jako jediná důležitá věc, ve skutečnosti není, jste stejně důležitá, jako vaše dítě.

Vzdělávejte se

V období koronaviru se vyrojilo stovky online vzdělávacích a rekvalifikačních kurzů, mnoho jich je zdarma. Vám se budou hodit kdykoli. Naučte se něco, co by vás vůbec nenapadlo, zahradnice může být kuchařkou, programátorka zase domácím kutilem. Začněte šít, vyzkoušejte pletení, háčkování a třeba si s výrobky založte eshop, v malém to jde zdarma a daně nebudete platit žádné. Dělejte cokoli, co donutí váš mozek pracovat.

Brzo budete hledat práci, s jazyky to jde o moc lépe. Učte se pomocí mobilních aplikací nebo na youtube angličtinu, je to zdarma, jde to i na záchodě nebo při koupeli. I když víme, že ani tam nás ti malí skřítkové nenechají v klidu :-), ale nedejte se.

Najděte si práci, třeba domů

Každá koruna se hodí, to víme všechny. Až dítě trochu povyroste, zkuste přeorganizovat svůj den tak, abyste mohla pracovat. Možná máte štěstí na hodnou maminku, babičku nebo sousedku a můžete jít do práce na zkrácený úvazek. A pokud nemáte, vyzkoušejte práci z domova. Víme, že se to lehko radí, ale nevzdávejte to, jste teď přece tak skvělá ve zvládání překážek, jako jste nikdy dřív nebyla.

Zaměstnavatelé se často bojí zaměstnávat matky s dítětem, zkuste je přesvědčit, že co ztrácíte ve flexibilitě, nahradíte pracovitostí a skvělou organizací práce, kterou jste si v náročném období mateřství musela perfektně osvojit a ani o tom možná nevíte.