Jak postupovat při ztrátě občanského průkazu, žádost o vydání nového

12. 07. 2020

Sestavili jsme pro vás návod na vydání nového občanského průkazu při změně bydliště nebo po ztrátě. Požádat můžete i elektronicky, vydávají se už pouze průkazy s elektronickým čipem. 

Ztráta občanského průkazu

Pokud vám byl odcizen občanský průkaz, okamžitě jeho ztrátu nahlašte na Policii ČR v místě ztráty, abyste zabránili jeho zneužití. Tím se zbavíte zodpovědnosti za případné podvody, protože se tím zastaví platnost všech úkonů, které byly provedeny po nahlášení.

Při zničení nebo ztrátě OP můžete ztrátu nahlásit i na matričním úřadě nebo úřadě s rozšířenou působností. Nahlášením ztráty definitivně končí platnost OP, i když ho znovu najdete, už ho nepoužívejte, jde o přestupek. 

O ztrátě obdržíte Potvrzení o občanském průkazu, které však nenahrazuje OP a nelze ho použít jako doklad totožnosti např. v bance ani jinde. O novou občanku musíte požádat do 15ti dnů od nahlášení. 

Žádost o vydání občanského průkazu

Podat žádost o vydání občanského průkazu můžete na všech obecných úřadech s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého pobytu. Stejně tak platí, že si v žádosti můžete zvolit libovolný úřad, kde si novou občanku vyzvednete, ale pokud si vyberete jiný úřad, než kde žádáte, zaplatíte při převzetí navíc správní poplatek 100 Kč.

Za vydání náhrady ztraceného dokladu se účtuje poplatek 100 Kč. Pokud nedodržíte lhůtu pro vystavení nového průkazu nebo nedodržíte lhůtu pro změnu osobních údajů, bude vám vyměřena pokuta za přestupek až do výše 2000 Kč. 

Žádost lze podat i elektronicky pomocí datové schránky za předpokladu, že už vám byl vydán dříve občanský průkaz nebo pas s digitalizovanou fotografií a podpisem, které nejsou v evidenci úřadu déle než jeden rok. 

Žádost o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (pdf, 166 kB)

Pokud v žádosti vyplníte telefon nebo email, bude vás Ministerstvo vnitra informovat SMS zprávou nebo emailem o vyhotovení průkazu. Novou občanku dostanete do 30ti dnů od podání žádosti, většinou ale dříve. Můžete ale požádat o vydání ve zrychlené lhůtě, do týdne za 500 Kč, do 24 hodin za 1000 Kč. 

Více informací a návod na vyplnění najdete na stránkách MVČR.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^