iDnes.cz - To nejhorší nás čeká, problém má už třetina z nás, říká svobodná matka

14. 06. 2020

Pro matky samoživitelky byla omezení kvůli koronavirové epidemii jen začátek, špatné časy je teprve čekají, předpovídá Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek v rozhovoru pro MF DNES. Třetina se musela během posledních měsíců zadlužit, což představuje významné riziko dluhové spirály, upozorňuje ředitelka organizace pomáhající svobodným matkám.

Pomáhá podle vás stát samoživitelkám tak, jak by měl?
Často zaznívá názor, že sociální systém v Česku je štědřejší než v dalších evropských státech. S tím se dá souhlasit, na druhou stranu neevidujeme v českém systému opatření, která by pomáhala speciálně cílové skupině rodičů samoživitelů. Přitom se nejedná o pár jedinců, pracujeme s číslem okolo dvě stě tisíc osob, což není málo.

Zasáhla podle vás krize nejvíce právě samoživitele?
Pokud se podíváme zpětně na poslední tři měsíce v rámci koronakrize, tak rodiče samoživitelé patřily bezpochybně k nejvíce ohroženým skupinám. A důvod je jednoduchý – z našeho průzkumu vyplynulo, že až dvě třetiny z nich neměly před krizí žádné finanční rezervy, tudíž omezení příjmů jim způsobilo finanční a někdy až existenční problémy. Co osobně shledávám jako alarmující, je skutečnost, že jedna třetina se musela zadlužit, to je velmi nebezpečné.

Graf svobodných matek

Celý článek na iDnes.cz