iDnes.cz - Rodiče samoživitelé jsou bez práce. Stát jim nenabízí žádnou pomoc

15. 04. 2020

Lidé po celé republice museli kvůli bezpečnostním nařízením vlády přestat chodit do práce nebo zavřít své podnikání. Zaměstnanci mají šanci na vyplácení části mzdy a rodiče mohou čerpat ošetřovné, pokud se doma starají o děti.

Jak jsou na tom ovšem samoživitelé? Rodiče, kteří musí z jednoho příjmu uživit nejen sebe, ale také své dítě či děti, se dostávají do tíživější ekonomické situace než kdy dřív. Stát jim přitom neposkytuje žádnou pomoc nad rámec podpory, kterou dostávají běžné rodiny. Rodiče zaměstnaní na hlavní pracovní poměr mohou dosáhnout na tzv. kurzarbeit - vládní program pro udržení zaměstnanosti, kdy stát zaměstnavatelům platí část mezd. To se však netýká OSVČ a lidí pracujících na dohodu.

Všem stejně
Rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma kvůli zavřeným školám, mohou čerpat ošetřovné. To činí 60 procent platu. Původně bylo časově omezeno, nyní však platí po celou dobu uzavření škol.
Doposud měli samoživitelé tu výhodu, že mohli podle zákona čerpat ošetřovné o týden déle než rodiče z kompletních rodin. Prodloužením ošetřovného do znovuotevření škol tento benefit ztratili. Částka ošetřovného je pro všechny  stejná, tedy i pro rodiny, kde chybí příjem druhého rodiče.
Ošetřovné mohou čerpat i živnostníci, celkem činí 424 korun denně. Samoživitelé, kteří podnikají, mají stejné podmínky.
„Vláda dle mého v současné chvíli samoživitele nijak neupřednostňuje,
prostě pomáhá plošně,“ říká ředitelka neziskové organizace Klub svobodných matek Dana Pavlousková. „Že by ovšem tato cílová skupina potřebovala pomoci více, je naprosto bez pochyb,“ dodává. Samoživitelům by prý pomohlo, kdyby jim stát vyplácel vyšší ošetřovné.
Vláda občany v tíživé ekonomické situaci vyzvala, aby požádali o dávky v hmotné nouzi. Podle ankety, kterou organizace mezi svými členy udělala, však vychází, že na takovou podporu nedosáhnou. 
„Já žádala začátkem měsíce a paní na sociálce mi řekla, že se dokládá
příjem za poslední tři měsíce a že jestli jsem pracovala, tak že to nemám ani
zkoušet podruhé, protože mi to stejně zamítnou,“ uvedla například jedna ze samoživitelek.

„Ve středu jsem tam byla osobně. Nemám nárok. Přestože mi zbývá po odečtení nájmu 800 korun,“ zněla také jedna z odpovědí v průzkumu mezi rodiči samoživiteli.
Celé znění článku ZDE.

VÝDEJ ESHOPU A KANCELÁŘE

Mělnická 109, Líbeznice 250 65
(logistický park, admin. budova 2. patro)
+420 702 019 159
info@klubsvobodnychmatek.cz

FIREMNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
IČ 06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
ředitelka: Dana Pavlousková
Číslo účtu: 578344002/5500

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám