Eva Holubová: Udělejte si ze své svobody přednost! Lepší být sama, než mít vedle sebe nějakýho blba

26. 08. 2020

Přes velké pracovní zaneprázdnění si našla čas známá a oblíbená herečka Eva Holubová, která poskytla našemu Klubu rozhovor. Moc děkujeme a přejeme hodně zdraví, pohody a životního elánu!

Jaká přídavná jména nebo přívlastky Vás napadají pro svobodnou matku?

SVOBODNÁ – se vším, co k tomu patří, tedy celá škála od nezávislá až po opuštěná! Může být statečná, odvážná i zoufalá. Jsou svobodné matky, které se rozhodly být svobodné už před početím. Jsou svobodné matky, které se staly samoživitelkami nedobrovolně, partner neměl o potomka zájem, a ony si přesto jeho život uhájily, často navzdory společnosti i nejbližšímu okolí.

Mají můj respekt a smekám. Jsou i ženy, jež porod nepřetvoří v matku, jejich mateřský pud neexistuje. Nesoudím je, neboť nevím, proč se tak stalo, ale jejich dětí je mi moc líto.

Mezilidské vztahy ve smyslu lásky mezi ženou a mužem jsou nevyzpytatelné. Věříte, že každý má nějak dané, jak jeho životní lásky budou vypadat?

Spíš nevěřím. Každý je svého štěstí strůjcem. Každý si musí uvědomit, nač stačí, kde má naději uspět, co od partnerství očekává. Ale i tak může přijít zklamání. Ovšem jedna věc je partnerství, druhá věc je mateřství. Když se to propojí a povede se to, může to být úžasný a bohulibý svazek. Když nikoliv, mohou si jedinci působit peklo na zemi. Je to o výběru a o vůli pečovat o vztah. Ale biologický otec vůbec nemusí být nejlepší otec.

Pro každou svobodnou maminku je většinou středobodem života její dítě (děti). Jaký styl výchovy uznáváte?

Myslím, že nikoliv pro každou, a že i vdané maminky si udělají z dětí středobod života. Ale vůbec si nejsem jistá, že je to správně. Zvláště při dospívání dítěte to může být velká překážka. Dítě je svobodný tvor a tak se k němu musí přistupovat. Zdravý mateřský pud je silnější než pud sebezáchovy.

Dala bych za své děti život, ale bránila jsem se tomu, abych do nich projektovala své nesplněné sny. Neznám styly výchovy. Snažila jsem se především navodit ve vztahu se svými dětmi důvěru, snažila jsem se je pochopit, dobře poznat jejich povahu a schopnosti, snažila jsem se jim nechat poznat sebe sama, ale i mne samou a předat jim své zkušenosti.

Snažila jsem se je vychovávat v duchu Desatera, vštípit jim smysl pro odpovědnost, odvahu a úctu ke svobodě a k lásce. K Matce Přírodě i Bohu Otci. Potřebu čistého svědomí, vštípit a osvojit ochranu slabších, pomoc potřebným. Hledat v každé životní etapě radost a smysl. Uctívat umění, radovat se z lidské pospolitosti, umět být samostatným.

Naučit je hledat si v každé povinnosti radost, nebát se neznámého, brát ho jako výzvu či dobrodružství, nikoliv v něm vidět nebezpečí. Zvyku dělat nepříjemné věci. Radost se z maličkostí a mít odvahu vytyčit si velké cíle. Ale nejvyšší stupeň výchovy je vlastní příklad. Tedy můj „styl“ výchovy sebe i děti je „Verba movent, exempla trahunt!“ a „Carpe diem“!

Co byste vzkázala všem svobodným matkám?

Udělejte si ze své svobody přednost! Lepší být sama, než mít vedle sebe nějakýho blba nebo grázla. Vychovávejte své děti svobodně a ke svobodě! Radujte se ze svého mateřství, ale nedělejte si z něho hlavní životní program.

Radujte se ze svých dětí, ale nedělejte z nich středobod svého života! Vychovávejte je ke svobodě a zodpovědnosti. Vychovávejte je k lidské pospolitosti, ale braňte před nevraživostí a posměškům snobů a falešných mravokárců.

Važte si sebe za to, že jste se rozhodly pro nový život, byť váš to bude stát určité oběti a opovržlivé pohledy hloupých a zlých lidí. Važte si toho, že jste obstály, navzdory pokrytectví a měšťáctví, které panují ve společnosti. Važte si za to sebe. A važte si, že jste byly obdařené dítětem. Spousta žen se dneska léčí z neplodnosti. Nepodceňujte to, co máte, nepřeceňujte, co nemáte….