eMimino.cz: Další papírování navíc: Samoživitelé musí dokazovat, že žijí sami

02. 09. 2020

Od začátku července mají rodiče samoživitelé povinnost dokazovat úřadům, že svoji domácnost nesdílí s expartnerem. Je to jediná možnost, jak získat příspěvek na bydlení. Za tímto rozhodnutím stojí zamezení zneužívání této dávky. V řešení je nyní také jednorázový příspěvek v celkové výši 6 tisíc na pomoc samoživitelům.

Tato nová povinnost platí od 1. července 2020. Pokud samoživitelé žádají o příspěvek na bydlení, musí úřadu práce doložit skutečnost, že žijí bez partnera. Kromě trvalého pobytu dokládají také informaci o tom, s kým domácnost sdílejí. To ovšem není vše, musí žít v nájmu, aby příspěvek dostali.

Kamenem úrazu je ovšem skutečnost, že úředníci mohou požadovat i nájemní smlouvu od druhého rodiče, aby prokázali, že bydlí jinde. Bohužel zde se rozchází reálný život s teorií. Velmi často spolu expartneři nekomunikují a sehnat takový doklad od expartnera je nereálné. Podle novely zákona by v takové situaci mohlo nastoupit osobní šetření domácnosti, bohužel i zde je realita jiná, protože úředníci jsou přetížení a nemají kapacity na terénní šetření.

Celý článek ZDE.