Samoživitelé museli v posledních měsících omezit náklady na nákup potravin (77 %), oblečení a obuv (77 %) a výdaje na děti v podobě zájmových aktivit a letních táborů (42 %), jedna třetina pak musela snížit výdaje na zdravotní péči (léky, rovnátka pro děti apod.). Více než polovina samoživitelů přestala kvůli zdražování nakupovat papriky nebo rajčata, pomeranče nebo sladké pečivo, jedna třetina nedosáhne kvůli cenám v obchodech na maso, uzeniny nebo máslo, pro jednu pětinu jsou cenově nedostupné banány nebo jogurty.
Po zaplacení nákladů na bydlení (nájem, energie) zbývá jedné čtvrtině samoživitelů částka 2 000 korun na další výdaje, necelá pětina uvedla částku 5 000 korun na další výdaje. 14 % respondentů uvedlo, že po zaplacení těchto nákladů se dostávají přímo do mínusu s rodinným rozpočtem, pouze 6 % samoživitelů zbývá částka vyšší než 10 000 korun.
V posledních 3 měsících si více než polovina (55 %) sólo rodičů musela půjčit peníze na základní životní náklady. Finance na zvýšené životní výdaje nejvíce získávali půjčkami u příbuzných, přátel nebo známých (47 %), více než třetina samoživitelů si našlo další zaměstnání nebo brigádu (37 %), necelá čtvrtina žádala o pomoc stát prostřednictvím systému sociálních dávek (23 %), necelá pětina situaci řešila rozprodáváním vlastního majetku - nábytek, apod. (18 %). Méně než desetina (8 %) požádala o pomoc neziskové organizace.
Ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková k tomu dodává: "Výsledky průzkumu potvrzují velmi zhoršující se situaci samoživitelů. Z žádostí o pomoc, které naší neziskové organizaci přicházejí v souvislosti s pokrytím výdajů na bydlení nebo na potraviny, čiší v poslední době skutečně zoufalství. Čísla to jen potvrzují, za první čtyři měsíce tohoto roku jsme na finanční pomoci samoživitelům vydali rekordní částku přesahující 3,3 milionu korun."
A jak samoživitelé v průzkumu komentovali aktuální situaci se zdražováním?
"Ani nechci domýšlet, jak to bude dál. Co se týče dodávek tepla a teplé vody u nás bylo navýšení o čtyřnásobek, o tolik zvednout zálohy nemůžu, tak jsem raději přitápěla jen v jedné místnosti alespoň kvůli synovi."
"Děti mám naučené jíst ovoce a zeleninu, mléčné výrobky. Ale pro momentální ceny jsem ráda, když mají ovoce nebo zeleninu aspoň dvakrát za týden."
"Hrůza, v práci trávím měsíčně 205 hodin, abych pokryla veškeré výdaje a ještě mohla dětem koupit aspoň jednou týdně ovoce a maso."
"Jestli to takto půjde dál, netuším, z čeho budu platit podnájem (bohužel, moji žádost o přidělení obecního bytu zamítli), kde budeme bydlet a za co se stravovat, o nějakých aktivitách pro dítě nemluvě. Ceny všeho nehorázně stoupají, ale platy nezvedají :-( poctivě pracuji, snažím se, jak můžu a stejně to nestačí."
"Je to pro mě jako matku samoživitelku pokles životní úrovně, zatím dotuju z minimálních úspor, ale pomalu se blížím k hranici chudoby, zatím stále odmítám využívat stát v rámci sociálních příspěvků, ale pokud se situace nezmění, ale zhorší, budu se muset poprvé v životě zajímat o sociální dávky, víc než dvě zaměstnání už nezvládnu."
"Jsem maminka samoživitelka dvou malých dětí 5 a 6 let. A už teď, i přesto že mám brigádu a aspoň se snažím nám tímto způsobem pomoc, museli jsme se uskromnit. Na konci měsíce jsem ráda, když mi půjčí aspoň 200 Kč na chleba, sýr a mléko. Tak se snažím každou korunu dávat bokem."
"K tomu není ani co říct. Po zaplacení bydlení a nutných výdajů za léky pro děti nám zbývají necelé 2 000 Kč na jídlo a z toho se nedá žít ani týden při dnešních cenách potravin. Děti potřebují tenisky na jaro a boty na léto a nevím, kde na to vezmu. Je to k pláči, sice mají v srpnu pomoci s 5 000 Kč na každé dítě, ale to nevyřeší situaci dlouhodobě. Pomůže to jen na pár týdnů a zase budeme tam, kde jsme."
Online průzkum "Dopad zdražování na samoživitele" probíhal od 5.5. do 8.5.2022 a zúčastnilo se ho 1 801 respondentů z řad samoživitelů a samoživitelek z celé ČR.