Distanční výuka a nedostatek IT techniky situaci pro mnoho samoživitelů ještě zhoršil

20. 10. 2020

V uplynulých dnes jsme soustředili naši pomoc hlavně na zajištění IT vybavení pro školáky s povinnou distanční výukou. Zde jsou některé z příběhů, které se k nám prostřednictvím žádostí dostaly.

Maminka Klára má dva školáky na prvním stupni. Z příjmu poplatí náklady na bydlení a potraviny. Přežívají stěží, ale snaží se. Bohužel zajištění notebooku na distanční výuku již nebylo v jejich silách. Výuku mají děti téměř ve stejný čas a střídají se tak na maminčině telefonu. Klára se bojí, aby děti nezanedbaly výuku, a že jim nebude schopna novou látku vysvětlit tak dobře jako paní učitelka. Úkoly tisknou u sousedů a využívají pomoc známých. Ve škole, kde o pomoc žádali jim bylo řečeno, že stačí chytrý telefon a tím pádem nemají nárok na zapůjčení školní techniky.

Maminka Míša se sama stará o tři děti. Nejstarší dcera je tělesně postižená a má i osobní asistenci. Rehabilitace dcerky je finančně náročná i s ohledem na nutné dojíždění. Z příspěvků uhradí maminka potřebné výdaje, nicméně i díky Covidu se dostala do těžké finanční krize a bohužel nemá možnost pořídit notebook potřebný na distanční výuku.

Maminka Jindřiška žije v malé vesnici kousek od Žatce. Je samoživitelka, která se stará o tři děti a hospodářská zvířata. Nyní musí splácet dluhy, které jí vznikly v době, kdy neměla žádné jiné možnosti než se zadlužit. Na měsíc jí a jejím dětem, po zaplacení všech výdajů, zůstávají 3 tisíce na potraviny. Pořídit notebook na distanční výuku pro ni bylo nad její možnosti.

Maminka Lucie je rozvedená a v invalidním důchodu. Pracuje jako administrativní pracovnice. V září byla na rehabilitačním pobytu a v říjnu pak ještě hospitalizována s trombózou. Všechny peníze, které vydělá a získá na příspěvcích tedy odejdou za zajištění chodu rodiny a na léky. Notebook pro dcerku je pro ni výrazný zásah do rodinného rozpočtu.

Maminka Monika je sama se synem v azylovém domě. Tatínek se nezajímá ani neplatí výživné. Bohužel notebook ani tablet nemají, i když ho syn potřebuje do školy. Zůstaly jí dluhy, které splácí. Díky nouzovému stavu byla po celou dobu doma se synem, což je znát i na financích. Z příjmu splácí půjčku, kterou si vzala dříve v zaměstnání. Nemůže si dovolit koupit tablet nebo notebook, aby se syn mohl správně učit. Jeho výuka probíhá na telefonu s prasklým displejem, pokud se mu tedy podaří připojit.

Maminka Katka je rozvedená samoživitelka se dvěma dětmi. Od jejich tatínka utekla kvůli domácímu násilí. V současné době nemají ještě vyřešené majetkové vyrovnání. Odešla s igelitkou v ruce, a tudíž začíná se vším od nuly. Na mobilním telefonu pouští výuku vždy jen jednomu z dětí. Žije zatím jen z ošetřovného a na nový počítač jí skutečně finance nezbývají. Navíc má i větší výdaje za léky, protože dcera je alergik a astmatik a syn má diagnistikované ADHD.

(náš obchod Fashion charity shop)