Co dělat, když jste obětí domácího násilí, nečekejte a okamžitě jednejte

07. 08. 2020

Seberte odvahu! Poradíme vám, co máte dělat, když se váš manžel nebo partner dopouští opakovaně omezování nebo vás dokonce bije. Základem je nikdy nevěřit, že se to samo zlepší.

Počty případů domácího násilí neustále rostou, přispělo k tomu i napětí v období koronaviru. Nejde jen o případy, kdy vás partner přímo bije, většinou to začíná nenápadně, např. omezováním nebo šikanou. Připravili jsme seznam kroků, jak postupovat, pokud se necítíte ve vztahu bezpečně.

Nikdy se nevzdávejte! Situaci je třeba řešit neodkladně. Kdyby navíc partner napadal i vaše děti, neoznámením na policii budete dokonce spolupachatelem.

První kroky jak se bránit

Základním problémem domácího násilí je jeho utajení, na které agresor spoléhá. Už od prvního omezování nebo napadení si nepřipusťte pocit studu a otevřeně o těchto projevech mluvte. Není vaše ostuda, že se partner nechová správně! Oslovte kamarádky, rodiče svoje i partnera, tyrani jsou téměř vždy nejistí a odkrytím jejich praktik se mohou zklidnit. Pokud tím dojde naopak ke zhoršení, bude se vám okolí hodit při dokazování situace.

Pokud dojde na fyzické napadení, začněte okamžitě jednat rázně. Sama se rozhodněte, zda budete napoprvé tolerantnější, u dalšího útoku už nevěřte, že šlo o náhodný úlet, vždy se bude opakovat. Seberte odvahu a nahlašte napadení na Policii České republiky. Dnes už se vám nikdo nebude vysmívat, policie má speciální odbory pro tyto přestupky a trestné činy. Nahlásit můžete všechny případy slovního, psychického i fyzického útoku.

Nebát se nahlásit napadení

Pokud jste v akutním ohrožení, bojíte se o sebe nebo děti, okamžitě volejte 158 nebo 112. Policie má právo útočníka vykázat z bytu a okolí na 10 dní v případě závažného útoku. Podle § 44 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, má oprávnění v případě ohrožení oběti domácího násilí na zdraví, svobodě a na životě či v případě zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, vykázat agresora z bytu a celého okolí bydliště na dobu 10 dní.

Pokud došlo k fyzickému násilí, vždy navštivte lékaře, který si o návštěvě vede záznamy užitečné pro dokazování na policii. Není třeba čekat na první modřiny nebo zlomeniny, vyšetřit se nechte vždy, když se necítíte normálně. 

Návrh na vydání předběžného opatření

Podejte návrh na vydání předběžného opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí podle § 400 a násl. zákona o zvláštních řízeních soudních a § 751 a násl. občanského zákoníku na okresní nebo obvodní soud v místě trvalého bydliště.

Soud rozhoduje bleskově, maximálně do 48 hodin a výhodou je, že pokud návrh podáte v probíhající deseti denní lhůtě vykázání násilníka z bydliště policií, tato doba se automaticky prodlužuje až do rozhodnutí soudu. Součástí rozhodnutí o vykázání ze společného bydliště bývá také zákaz styku a kontaktu, tedy už žádné pronásledování zprávami, telefonem. 

Předběžné opatření má platnost jeden měsíc od rozsudku, prodlužuje ho např. vyšetřování policie. Během této doby je však potřeba situaci řešit, např. podáním žádosti o rozvod nebo návrhem na svěření dítěte do péče a pod. Pokud ho partner poruší, riskuje okamžitě vzetí do vazby. 

Nečekat a odvahu!

Pokud jste dočetla až sem, zřejmě se necítíte ve svém vztahu bezpečně a asi už máte nejednu podobnou zkušenost. V takovém případě seberte odvahu a ihned po přečtení článku jděte na policii. Chce to hodně odvahy, možná se bojíte kdo se o vás a děti postará, ale na to nyní nehleďte. Důležité je jen vaše bezpečí. A pamatujte, nemusíte mít tělo plné modřin, nenechte se ani slovně omezovat nebo šikanovat. 

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^