CNN Prima News: Většina samoživitelů nedosáhla na příspěvek, důvod neznají. Polovina je zadlužená

24. 08. 2020

Samoživitelé nemají finanční prostředky na zaplacení nájmu ani školních pomůcek pro své děti. Po skončení Covid krize v květnu se musela zadlužit třetina samoživitelů, nyní je to již každý druhý, vyplynulo z ankety Klubu svobodných matek.

Martina Vokrouhlíková vypráví svůj příběh, kdy dříve měla možnost přivýdělku např. hlídáním či cvičením pejsků. Letos s ohledem na nemožnost cestování přišla i o tuto možnost výplaty. Mnoho živitelů se potýká s nedostatkem financí, protože jediným jejich příjmem je např. mateřská a alimenty a z toho musí uhradit nájem, hypotéku a uživit své děti, to je příklad právě Martiny.

Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek říká: "Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což považuji za alarmující."

Ještě před šesti měsíci mělo částku do 10 tis. 16 % samoživitelů, nyní jich je podle ankety Klubu již 29 %.

Celá reportáž je zde.