Cestovní doklady pro děti na cestu do zahraničí

24. 04. 2018

Na rozdíl od dřívější doby musí mít dnes děti (včetně těch nejmenších) vlastní cestovní doklad pro cestu do zahraničí. Máte na výběr, zda pro tento účel dítěti zařídit cestovní pas nebo občanský průkaz.

A  jaký je mezi nimi rozdíl? Občanský průkaz je levnější (jeho pořízení vás přijde na 50 korun), použít ho ale můžete jenom do určitých zemí, kterými jsou státy Evropské unie, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Island, Lichtenštejnsko, Makedonie, Norsko, Srbsko a Švýcarsko.

Ačkoliv v zemích Evropské unie již žádné hraniční kontroly neexistují, nedoporučujeme nutnost cestovního dokladu pro dítě podcenit vzhledem k častým kontrolám v rámci migračních toků.

Pokud není rodič schopný prokázat, že dítě je skutečně jeho, může mu být oficiálně odebráno, dokud k oficiálnímu prokázání nedojde. Vystavení cestovního pasu pro děti je trošku dražší, vyjde vás na 100 korun, nicméně jeho použití je univerzální, tzn. platí v jakékoliv zemi, do které pojedete.

A jak dlouho dopředu je nutné o pas požádat? Počítejte s tím, že standardní doba pro vydání pasu je 30 dní, pokud na jeho vystavení spěcháte, můžete zažádat o tzv. Blesk cestovního pasu, který budete mít vyřízený již za 6 dní, ovšem za mnohem vyšší poplatek ve výši 2 000 korun.

A jaké doklady pro vyřízení dokladu potřebujete? Rodný list dítěte a občanský průkaz nebo pas rodiče pro prokázání totožnosti. A jak postupovat v případě, že vaše děti jedou na dovolenou například s babičkou a dědou? Tady pozor, protože kromě uvedených cestovních dokladů je v některých zemích vyžadován ještě písemný souhlas rodiče/rodičů s cestou.

(náš obchod Fashion charity shop)