Český rozhlas: Šéfka Klubu svobodných matek: Aby někdo kvůli dávkám žil sám? Nelze předpokládat, že je to plošné

05. 09. 2020

Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že mnoho nesezdaných párů spolu nežije v jedné domácnosti jen kvůli tomu, aby mohly čerpat dávky. Informace má údajně z doslechu. Její vyjádření vyvolalo velkou vlnu reakcí, ředitelka Klubu svobodných matek se k jejímu stanovisku na žádost médií také vyjádřila.

Dana Pavlousková považuje celou situaci za komunikačně nešťastnou. Podle ní je podstatné, že by se mělo odkazovat na statistku a ne přepokládat, že se jedná o plošný problém. Ovšem poskytnutí jednorázové finanční pomoci samoživitelům situaci nevyřeší. Jednalo by se o malou finanční injekci, která by pomohla jen dočasně. Samoživitelé potřebují dlouhodobé systémové řešení.

Česká legislativa bohužel nedefinuje ani termín samoživitel. Oficiální údaje Českého statistické úřadu tedy neuvádí množství rodičů samoživitelů v naší republice. Dokázat, že jste samoživitel, je možné například na základě rozvodových dokumentů, dokladů o svěření dětí do péče, stanovené vyživovací povinnosti, úmrtního listu partnera nebo pokud dítě nemá zapsaného otce v rodném listě, je na vás nahlíženo jako na samoživitele.

Odkaz na celé znění ZDE.