Blesk.cz - Jak se žije samoživitelkám? Třou bídu s nouzí a každý na ně kašle, vyznívá z ankety

11. 05. 2018

Co trápí české samoživitelky? Mají málo peněz. Otec dítěte nezřídka uteče, pracuje načerno, nebo má vyměřeny nízké alimenty. Ženy tak často svým dětem nemohou dopřát například ovoce, zeleninu, nebo volnočasové aktivity jako kroužky a podobně. Průměrný příjem samoživitelky je asi 10 až 20 tisíc korun a nejčastěji se stará o jedno nebo 2 děti. Velký průzkum o tom, „Jak se žije matkám samoživitelkám v Česku“, udělala nezisková organizace Klub svobodných matek ve spolupráci s Blesk.cz. Jedna z maminek si například postěžovala na to, že cokoli udělala, bylo pro manžela špatně. Navíc, ačkoli on peníze měl, žena třela bídu.

„Byla jsem zadlužená z předchozího vztahu. Partnerova sobeckost se stupňovala, včetně hádek o peníze, které jsem neměla. Přičemž on a jeho rodina měli prostředků dost. Když jsem chodila do práce, vadilo mu to, k tomu všemu jsem byla na rodičovské. Po následném úrazu jsem byla doma, což mu také vadilo. Dnes jsem žadatelkou o invaliditu, sotva chodím a znovu mu vadí, že nepracuji,“ uvedla v otevřené odpovědi jedna z maminek, která se ankety účastnila.

Samoživitelky jsou podle odbornice v Česku celkově nelibě vnímany. „Obecně panuje stigma, kdy jsou matky samoživitelky ze společenského hlediska hodnocené jako sociálně nežádoucí. Jeden náš politik veřejně prohlásil, že si za svou životní situaci mohu sama, protože jsem si měla lépe vybrat, s kým budu mít dítě,“ popsala pro Blesk Zprávy před časem ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková s tím, že jí takový výrok připadá jako špatný vtip.

Celé znění článku na blesk.cz ZDE.

VÝDEJ ESHOPU A KANCELÁŘE

Mělnická 109, Líbeznice 250 65
(logistický park, admin. budova 2. patro)
+420 702 019 159
info@klubsvobodnychmatek.cz

FIREMNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
IČ 06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
ředitelka: Dana Pavlousková
Číslo účtu: 578344002/5500

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám