Bezplatná právní pomoc od České advokátní komory

04. 07. 2020

Potřebujete nutně pomoc právníka, ale nemáte na něj finanční prostředky? Můžete požádat o právní služby zdarma Českou advokátní komoru, jejíž členové v určitých případech pomáhají zdarma v civilním nebo správním řízení.

Dva druhy pomoci

Česká advokátní komora poskytuje fyzickým osobám dva druhy pomoci, právní poradenství a právní služba.

 

Kdo může získat bezplatnou právní pomoc

Nárok na bezplatnou právní pomoc má ten, jehož průměrný měsíční příjem nebo osob s ním společně posuzovaných za posledního půl roku nepřesáhl trojnásobek životního minima (jak spočítat životní minimum, se dočtete ZDE).

 

Orientační právní porady

Právní poradenství je poskytnutí potřebných právních informací, která je poskytována advokátem. Délka poskytované služby je minimálně 30 minut a maximálně 120 minut v jednom roce. Žádost o poskytnutí právního poradenství ZDE.

Standardně je právní poradenství zpoplatněnou poplatkem ve výši 100 korun, od kterého jsou ale například osvobozeny osoby pobírající pomoc v hmotné nouzi.

 

Právní služba

Druhá forma bezplatné pomoci je poskytnutí právní služby, to znamená například sepsání konkrétní smlouvy nebo návrhu na podání k soudu.

I pro tento případ platí určité podmínky, které člověk musí splnit. Opětovně je základním kritériem finanční situace, ale její posuzování je komplexnější. Nelze se tomu divit, protože pokud by byly tyto služby placeny v soukromé sféře, jejich cena se pohybuje v řádech tisíců korun.

Kromě již zmiňovaného posuzování příjmů za posledního půl roku žadatele je nutné doložit i příjmy společně posuzovaných osob (členů domácnosti), doklady o sociálních dávkách, podpoře v nezaměstnanosti, nemocenské, apod. V neposlední řadě je kromě finanční situace posuzována i situace materiální, to znamená žadatel musí předložit i soupis osobního majetku větší hodnoty, jako je nemovitost, automobil a výše případných úspor.

Obecně pro přiznání práva na poskytnutí bezplatné služby platí, že dané musí odůvodňovat příjmové a majetkové poměry žadatele. Stejně tak žadatel nebude zastoupen v kauze, pro kterou žádá poskytnutí bezplatné právní pomoci, pokud už je zastoupen jiným advokátem.

Žádost o poskytnutí bezplatné právní služby ZDE.

 

Jak podat žádosti

Žádosti je možné podat písemně na adresu Česká advokátní komora, pobočka v Brně, nám. Svobody 84/15, 602 00 Brno. O výběru konkrétního přiděleného advokáta bude Česká advokátní komora rozhodovat především podle bydliště žadatele, případně podle sídla soudu, a to z několika stovek advokátů, kteří poskytli svůj souhlas poskytovat bezplatnou právní pomoc.  

Podmínky stanovené komorou najdete ZDE.

KANCELÁŘE A OBCHOD

Dukelských hrdinů 564/34
Praha 7, 170 00
Po - So: 9 - 18 hod.
info@klubsvobodnychmatek.cz

DÁMSKÝ A DĚTSKÝ OBCHOD

U Rybníka
Hovorčovice, 250 64
Po - Pá: 8 - 18 hod., So: 13 - 18 hod.
obchod@klubsvobodnychmatek.cz

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Klub svobodných matek z.s.
06959971, DIČ CZ06959971
Ďáblická 535, Líbeznice 250 65
infolinka: 800 99 55 11

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce

^