Aktuální události

Novinky z Klubu svobodných matek

Naše nezisková organizace v roce 2021 rozdělila finanční pomoc ve výši 10,2 milionů korun mezi 1 338 neúplných rodin. Počet balíků s materiální pomocí ve formě oblečení se v uplynulém roce zastavil na čísle 2 426 a váha bez pár kilogramů ukázala 6 tun.

Hned v prvním lednovém týdnu jsme v našem pražském Fashion charity shop přivítali velmi milou návštěvu. Herečka Andrea Růžičková opět podpořila rodiče samoživitele prostřednictvím Klubu svobodných matek a darovala nám luxusní kočárek Egg s kompletním příslušenstvím v celkové hodnotě několika desítek tisíc korun.

Klub svobodných matek zahajuje rok 2022 zvýšením finančních příspěvků. Nově mohou sólo rodiče žádat příspěvek na bydlení ve výši až 15 000 korun a částku až 5 000 korun ve formě příspěvku na nákup potravin. Reagujeme tak na velké zdražování, kterému v současné době všichni čelíme.

V Klubu svobodných matek jsme za poslední tři měsíce tohoto roku pomohli celkem 293 sólo rodičům a jejich dětem, mezi které jsme rozdělili neuvěřitelnou částku 1 629 241 korun. Rodičům samoživitelům jsme přispěli částkou 711 800 korun na nákup vánočních dárků pro 300 dětí. O tom, že dětem zářily oči více než světýlka na stromečku, svědčí fotografie, které od Štědrého večera nonstop plní naše emailové schránky.

V rámci Akademie pro samoživitele OSVČ jsme celý rok pomáhali nastartovat podnikání sólo mámám, které se do projektu přihlásily. Zvládli jsme společně vařit ty nejlepší marmelády. Víme vše o stříhání psů, šití a tvoření všeho druhu. Zvládli jsme i baletní školu. A co vše se nám společně povedlo zrealizovat?

Autor známých knižních bestsellerů a divadelní režisér Patrik Hartl podpořil Klub svobodných matek. V hektickém předvánočním čase uspořádal pro své příznivce besedu a autogramiádu v divadle Studio DVA. Svého honoráře se vzdal ve prospěch sólo rodičů.

V rodinách sólo rodičů toto úplně neplatí. Předvánoční období je pro mnohé z nich spojené se zvýšeným stresem. Několik měsíců před Štědrým dnem už řeší otázku, kde vzít finance na splnění dětských přání. I z toho důvodu jsme v Klubu svobodných matek vánoční program pomoci, kdy přispíváme na pořízení vánočních dárků pro děti, spustili už v říjnu. V žádostech o pomoc dostáváme krásné dopisy pro Ježíška. Přečtěte si několik příběhů i poděkování, které denně dostáváme.

S centrem sociálních služeb pro rodiny s dětmi v těžké životní situaci POINT Milovice spolupracujeme dlouhodobě. Když jsme se dozvěděli, že jejich sklad materiální pomoci zeje prázdnotou, neváhali jsme ani vteřinu. Pro sólo rodiče a jejich děti v Milovicích a okolí jsme ihned nachystali čtvrt tuny materiální pomoci ve formě oblečení, drogerie a kosmetiky.

Dlužíte za pokutu v autobuse nebo nájem státního bytu desetitisíce? Začaly tři měsíce, během kterých můžete zaplatit své dluhy u exekutora ke státu a státním institucím bez úroků i penále.

Během třetího čtvrtletí jsme sólo rodičům a jejich dětem odeslali další více jak tunu materiální pomoci. Konkrétně 1 163 kilogramů pro 223 neúplných rodin. Balíky obsahovaly nejen oblečení, ale i novou obuv, aktovky a školní potřeby, ložní prádlo, spacáky a mnoho dalšího. Obsah každého balíku byl v řádech několika tisíc korun, čímž jsme pomohli sólo rodičům ulevit z už tak napjatého finančního rozpočtu.

Tři čtvrtiny samoživitelů se cítí být aktuálním zdražováním existenčně ohroženi, nejvíce pociťují zvýšení cen u potravin, energií a oblečení včetně obuvi, a taktéž u bydlení. Až 40 % sólo rodičů není aktuálně schopno nic ušetřit nebo se dostává v rámci rodinného rozpočtu do mínusu. Jedna čtvrtina byla nucena situaci řešit půjčkou, na více než desetinu byla uvalena exekuce.

Vzhledem k aktuální situaci se zdražováním energií Klub svobodných matek reaguje vyhlášením nového programu pomoci, v rámci kterého pomůže rodičům samoživitelům uhradit navýšenou cenu energií, a to po dobu až 3 měsíců.

Přidáváme nový způsob, jak můžete podpořit rodiče samoživitele a jejich děti. Nově je možné přispět i pomocí stále více oblíbeného QR kódu, díky kterému nemusíte vypisovat platební údaje. Vše se načte automaticky, stačí zadat pouze darovanou částku.

Dana Pavlousková hovoří ve Zprávách CNN Prima News o tom, jaká je aktuální finanční situace v rodinách samoživitelů. Sotva se po několika dlouhých měsících začínala finanční situace sólo rodičů po covidu stabilizovat, opět se zhoršuje. Za vše může probíhající zdražování.

Stejně jako v předcházejícím roce spouštíme i letos náš vánoční program pomoci, v rámci kterého budeme zajišťovat vánoční dárky pro děti potřebných rodin sólo rodičů.

Fashion Arena Prague Outlet opět podpořila sólo rodiče a jejich děti. V rámci svých dobročinných aktivit pro nás připravili obchod plný oblečení, které se nám během bleskové akce podařilo přesunout do skladu materiální pomoci ve Fashion charity shop. Do potřebných rodin jsme tak mohli odeslat další skoro půl tuny materiální pomoci ve formě dámského a dětského oblečení.

(náš obchod Fashion Charity Shop)
infolinka: 800 99 55 11